Александра Начева постигна най-силния резултат в кариерата си в тройния скок. 22-годишната пловдивчанка спечели сребърен медал на Балканиадата в Измир.

Начева, която преди шест години стана световна шампионка за девойки под 20 години с 14.18 метра, заслужи второто място в Турция с 14.23 метра (0.0 м/сек). Тя постигна този резултат в своя трети опит. Това е личен рекорд за Начева и покрит норматив за Европейското първенство в Рим от 7 до 12 юни.

Възпитаничката на треньора Стойко Цонов направи още един опит над 14 метра в Измир - 14.20 метра (2.5 м/сек) при четвъртото си излизане в сектора, но той беше регистриран с вятър над допустимите стойности.

Балканска шампионка с 14.33 метра (2.6 м/сек) стана европейската златна медалистка в зала от Истанбул 2023 и представителката на домакините Тучба Данъшмаз с 14.33 метра, а бронзовия медал грабна румънката Флорентина Костина Юско с 14.19 метра (2.8 м/сек).

Още два медала спечелиха нашите атлети на Балканиадата. Със сребро се окичи Божидар Саръбоюков в скока на дължина. Атлет номер 1 на България за 2023 година постигна резултат 8.12 метра. В Измир българинът беше победен единствено от олимпийския, световен и европейски шампион Милтядис Тентоглу, който спечели балканската титла с 8.17 метра (-4,0 м/сек).

Тихомир Иванов спечели бронз в скока на височина с резултат 2.15 метра. Балкански шампион с 2.23 метра стана украинецът Владислав Лавский, а сребърния медал с 2.20 метра взе представителят на Гърция Антониос Мерлос.

Във финала на 100 метра при жените Кристен Радуканова завърши осма с 11.67 секунди (1.3 м/сек), след като сутринта в полуфиналите бяга 11.61 секунди.

Рекордьорката на България в маратона Милица Мирчева завърши пета на 3000 метра с 9:38.35 минути.

Мартин Балабанов зае шестото място на 1500 метра при мъжете с 3:56.84 минути.

В хвърлянето на чук Валентин Андреев е девети с резултат 67.29 метра.