Националният шампион на България в маратона за 2021 година Мирослав Спасов се представи много силно в маратона на Ротердам (Нидерландия). Атлетът, известен с прякора Белия кениец, преодоля 42-километровата дистанция за 2:26:47 часа, което му отреди 76-то място при мъжете.

Силният резултат е личен рекорд за Спасов. Предишното му върхово постижение беше 2:27:17 ч. от маратона в София 2021 година, когато стана национален шампион.

Сред участниците в маратона на Ротердам беше и футболната звезда Ариен Робен. 39-годишният бивш нидерландски национал също записа личен рекорд - 2:58:33 ч.

Игралият в Челси, Реал (Мадрид) и Байерн бързак обаче остана далеч зад по-младия Спасов. Робен финишира 32 минути след 28-годишния българин.

Победата при мъжете в Ротердам е за световния и олимпийски бронзов медалист Башир Абди (Белгия) с време 2:03:47 часа. Това е само с 11 секунди по-слабо от европейския рекорд и от рекорда на трасето. Върховото постижение Абди постави в Ротердам преди две години.

Достойна конкуренция на Абди беше кениецът Тимъти Киплагат, завършил само на 3 секунди от победителя - 2:03:50 часа.

При жените победителка стана състезаващата се за Бахрейн кенийка Юнис Чумба с 2:20:31 часа.

* Снимки: Николай Делибозов