ИГРАЙ ГЕЙМ БЛИЦ 1 И СПЕЧЕЛИ НАГРАДИ ОТ СТОИЧКОВ - ТУК!

Кениецът Келвин Киптум спечели маратона на Чикаго с нов световен рекорд! 23-годишният атлет измина дистанцията от 42.195 километра за 2:00.35 часа.

Така Киптум изпрати в историята досегашното върхово постижение на сънародника си Елиуд Кипчоге и стана първият човек, пробягал класическите 42.195 км под 2:01 ч. в официално състезание. Припомняме, че двукратният олимпийски шампион Кипчоге регистрира 2:01:09 ч. на 25 септември миналата година в Берлин.

WINBET – завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

Втори в Чикаго днес завърши друг кениец - Бенсон Кипруто с 2:04:02 ч. На трето място финишира белгиецът Башир Абди с 2:04:32 ч. Много силно бягане имаше и при жените, където нидерландката Сифан Хасан спечели с нов рекорд на трасето - 2:13:44 часа. Досегашният принадлежеше на Бриджит Косгей от 2019 г. - 2:14:04 ч.

Келвин Киптум счупи рекорда на трасето на Лондонския маратон тази година и беше решен да го направи отново в Чикаго. Той поведе след 35-ия километър преди да пресече преди всички финала и да обере овациите на хилядите фенове.

"Чувствам се страшно щастлив. Не бях подготвен, днес дори не си мислил за световен рекорд", коментира Киптум след феноменалното постижение.

Това е първият световен рекорд за мъже, който не е поставен в Берлин от 21 години. Последните осем записа бяха в германската столица, включително последните два от Кипчоге.

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!

WORLD RECORD 's Kelvin Kiptum destroys the marathon world record* at the Bank of America Chicago Marathon with...

Публикувахте от World Athletics в Неделя, 8 октомври 2023 г.

WORLD RECORD: We have a new man in town. Kelvin Kiptum just broke Eliud Kipchoge's World Record with an unofficial time of 2:00:35! UNBELIEVABLE!