Рекордьорът по златни медали от олимпийски игри Майкъл Фелпс и състезателката по спортна гимнастика Габриела Дъглас бяха определени за спортист и спортистка на 2012 година в анкетата на Асошиейтед Прес. Фелпс събра 40 гласа от гласувалите журналисти. Американският плувец е най-успешният атлет в историята на олимпийските игри. Спечелил е рекордните 22 медала, от които цели 18 златни. Не е за пренебрегване и фактът, че кариерата му премина без някакви скандални моменти, като изключим онова колежанско парти, на което беше сниман да пуши хашиш.

На второ място с 37 гласа е баскетболистът Леброн Джеймс, а трети с 23 гласа е световният рекордьор в спринта на 100 и 200 метра Юсейн Болт (Ямайка), който спечели три златни медала в Лондон. При жените олимпийската шампионка в многобоя Габриела Дъглас получи 48 гласа. С четири по-малко остана състезателката по плуване Миси Франклин, която спечели четири златни и един бронзов медал на олимпиадата. Трета е тенисистката Серина Уилямс с 24 гласа, която в Лондон стана златна медалисти на сингъл и на двойки, а освен това спечели титлите от "Уимбълдън" и от Откритото първенство на САЩ.