Съединените щати спечелиха първия си златен медал на световно първенство по вдигане на тежести от 23 години насам, след като Сара Робълс завърши на първо място в двубоя на тежката категория за жени над 90 килограма. Бронзовата медалистка от Рио събра двубой от 284 килограма, спечелвайки първи места в изхвърлянето и изтласкването съответно със 126 и 158 килограма.

Робълс беше единствената щангистка с шест успешни опита в тежката категория. Новозеландката Лорел Хъбард, която предизвика много дискусии преди и по време на световното първенство заради статута си на спортист, роден като мъж, но определящ себе си като жена, завърши на второто място с двубой от 275 (124 и 151) килограма, а трета остана египтянката Шаима Хариди с 268 (115 и 113).

Робълс спечели изхвърлянето след неуспешен опит на Хъбард на 127 килограма, а след това записа опит на 150 в изтласкването и с това сломи окончателно конкуренцията. По този начин тя стана и първият американски спортист със злато на световно първенство от 1994-а година насам, когато Робин Бърд-Гоуд спечели титлата в женската категория до 53 килограма на шампионата в Истанбул.

Грузинецът Лаша Талахадзе спечели тежката категория за мъже с двубой от 477 (220 и 257), подобрявайки собствения си световен рекорд с цели четири килограма. Той счупи и рекорда в изхвърлянето с три килограма, след като записа успешен опит на 220.

Иранецът Саед Алихюсеини, който се завърна в международните състезания след осемгодишно наказание за употреба на допинг, спечели сребърния медал с двубой от 454 (203 и 251) килограма. Трети остана неговият сънародник Бехдад Салимикордасиаби с 453 (211 и 242) килограма.