Бившият световен шампион Веселин Топалов завърши наравно 1:1 с Хикару Накамура в 9-ия кръг на турнира по шахмат "Амбър". Българинът загуби на блинд (б.а. - без да се гледа шахматната дъска) като игра с черните фигури срещу 23-годишния американски гросмайстор от японски произход.

Във втората партия по ускорен шахмат Топалов спечели с белите фигури. Днес в минимач от предпоследния 10-и кръг българският гросмайстор ще играе с Левон Аронян (Армения), а в четвъртък в последния кръг ще има за съперник Василий Иванчук (Украйна).

След 9-ия кръг на турнира "Амбър" начело в общото класиране (и блинд, и ускорен шахмат) е Левон Аронян (Армения) с 13 точки, следван от Магнус Карлсен (Норвегия) с 12 точки, Вишванатан Ананд (Индия), Александър Гришчук (Русия) и Василий Иванчук (Украйна) имат по 9,5 точки. Топалов е с 8,5 точки и дели петото място с Хикару Накамура (САЩ), който също има 8,5 точки. /БЛИЦ