Руският нападател на Арсенал Андрей Аршавин влезе в историята, след като наниза 4 гола във вратата на Ливърпул на “Анфилд” при зрелищното 4:4. За последно играч е вкарал в шампионатен мач 4 попадения на Ливърпул като гост преди 63 години. На 7 декември 1946 година Денис Уускот от Уулвърхямптън бележи 4 гола при победата на тима над Ливърпул с 5:1 на “Анфилд”.

Ето какво каза Аршавин в интервю за “Советский спорт”:

-Андрей, има ли думи, с които да се опишат четирите ти гола срещу Ливърпул?

-Особени думи не са нужни. В днешния футбол обаче е много трудно да направиш нещо такова. Да вкараш четири гола е трудно дори и във втора дивизия.

-Твоята ефективност бе поразителна, четири удара във вратата и четири гола.

-Просто се получи, с всяко докосване и удар към вратата, вкарвах.

-Какво бе настроението ти, след като отбеляза четвъртия гол?

-Естествено, че полудях от радост. И то не само аз, а и целият отбор. От друга страна Ливърпул игра силно и не заслужаваше да загуби.

-Смяташ ли, че резултатът 4:4 е справедлив?

-Най-вероятно, да. Макар че и двете страни си мислят, че са изпуснали победата.

-Как ти се видя играта на Ливърпул, с този равен ги отдалечихте от първото място?

-Ливърпул е много силен отбор. Особено впечатление ми направи Фернандо Торес. Той е страхотен нападател, който сега играе много по-силно, отколкото на европейското първенство миналото лято. Просто блестящ  нападател.

-В състава на Арсенал липсваха няколко основни играчи.

-Арсенал е такъв отбор, че отсъствието на нито един играч не трябва да дава отражение на представянето му.

-Но все пак без Алмуня, Галас, Клиши и Джуру, вашата отбрана игра прилично.

-И в защита, и в атака. Вината за допуснатите четири гола обаче е на целия отбор, а не само на бранителите. Да не забравяме, че Ливърпул атакува много добре и ни принуждава да правим грешки.

-Нормално ли е един мач да завърши 4:4?

-На мен точно такъв футбол ми харесва, феновете също. Недоволни от този резултат са вратарите и защитниците, но веднъж на сезон могат да го преживеят.

-Да се върнем към твоята игра, четири различни гола, кой ви хареса най-много?

-Не знам. Първият стана след добра комбинация, а при втория се получи след добър удар.

-Ще се запомни и четвъртото попадение. Откъде взе сили да изстреляш такава бомба в 90-ата минута?

-И аз се чудя. Пасът на Уолкът бе невероятен. Как се получи? Защо? Навярно това бе моят ден.

-Този пробив доказа, че имаш сили да изкараш не 90, а 180 минути?

-Не, просто си починах през първото полувреме (смее се). Сега сериозно, в такива мачове не чувствам умора.

-В предишния мач срещу Челси остана резерва до 75-ата минута, а всички очакваха Аршавин да е титуляр. Това обиди ли те? Явно не се е отразило на подготовката ти за двубоя с Ливърпул.

-Никак не ми се отрази. В Арсенал има добри футболисти и само 11 може да бъдат титуляри в дадения двубой. Естествено, на мен ми се иска да играя постоянно, но когато оставам резерва, съм готов да помогна във всеки един момент.

-Какво си казахте с Хидинк по време на двубоя с Челси?

-Нищо, аз само му намигнах, а той показа с жест, че ме е видял. Не сме си говорили.

-Какво може да постигне играч във Висшата лига, след като е вкарал 4 гола на “Анфилд”?

-Да стане шампион. Спокойно, няма да вкарам пет гола на “Олд Трафорд”.

-Съотборниците ти поздравиха ли те по по-специален начин?

-Пошегуваха се с мен. Казаха ми: “За теб ще направим всичко. Какво обичаш – да ти почистим обувките, да ти носим чантата”. На прибиране от Ливърпул всичките ми съотборници се разписаха на топката и я взех за спомен.

-А как те поздравиха останалите?

-Звъняха ми или ми изпратиха съобщения.

-Каква е причината за вдъхновението ви срещу Ливърпул?

-Не знам, но забелязах, че моята игра стана много по-добра през второто полувреме, когато отборът започна да играе много по-опростено.

-По-интересно ли е, когато се играе срещу силни съперници?

-Разбира се. Такива отбори играят добър футбол, а и ти позволяват ти да правиш същото. В Англия във всеки отбор има по 2-3 звезди, така че винаги е интересно.

-Вдъхновението е дошло може би от факта, че на трибуните бяха жена ти и синът ти?

-Те бяха на стадиона и срещу Челси, но загубихме с 1:2.

-Между другото, вие вече се преместихте в нов дом.

-Да, но ми трябва още малко време, за да свикна с обстановката. Сега живеем не далеч от центъра на града.

-Значи, далече от базата на Арсенал.

-На 30 минути с кола. Действително е малко далече, но ще свикна.

-Твоето каре голове се обсъжда и в Европа.

-Това е още едно доказателство, че Висшата лига на Англия е страхотно първенство. Ако бях вкарал 4, дори и 24 гола на някои аутсайдер в Русия, никой извън пределите на страната нямаше да говори за това./БЛИЦ