Челси победи с 2:0 Арсенал в дербито от 7-ия кръг на Висшата лига и продължава да е убедителен лидер в класирането. "Сините" от Лондон взеха трите точки от "топчиите" след голове на Еден Азар от дузпа в 27-ата минута и на Диего Коща в 78-ата. По този начин воденият от Арсен Венгер тим записа първа загуба в шампионата. След успеха Челси събра 19 точки и е на 5 пред втория Манчестър Сити. Третият Саутхемптън има 13 след загубата днес с 0:1 от Тотнъм, докато Арсенал остава с 10 в актива и заема 7-ата позиция.

И днес интригата беше между враговете Арсен Венгер и Жозе Моуриньо, които преди почивката привлякоха вниманието. Двамата мениджъри се спречкаха край тъчлинията и бяха близо до сбиване. Наложи се съдията Мартин Аткинсън да ги разтървава и да им отправя официално предупреждение, че ще ги изгони. След края на мача радостта отново беше за Моуриньо, а Венгер продължава да е без победа срещу съперника си в мачовете от Висшата лига.

"Сините" от Лондон не оставиха съмнение в превъзходството си и с по-голямото си раздаване заслужено стигнаха до успеха.

Двубоят започна 15 минути по-късно, като според една от версиите транспортни проблеми са довели до струпване на големи групи фенове на входовете на "Стамфорд Бридж", заради което организаторите са забавили началото, а според другата – фенове на Арсенал са били изловени с факли от стюардите на Челси.

Дербито започна динамично, като още в първите минути избраниците на Моуриньо загатнаха, че ще доминират. В 10-ата минута Джак Уилшър комбинира с Алексис Санчес, който се сблъска сериозно с Тибо Куртоа, който се озова на земята. На белгийския национал беше оказана медицинска помощ, след което той се изправи на крака и продължи. Малко след това Гари Кейхил фаулира грубо Санчес, което доведе до конфликта между Венгер и Моуриньо, при който френският специлист избута португалеца.

В 23-ата минута кръв бликна от ухото на Тибо Куртоа, може би в резултат на сблъсъка със Санчес. Лекарският екип на Челси отново се намеси, но се наложи Моуриньо да извършва принудителна смяна. Мястото на белгиеца под рамката зае опитният Петър Чех.

В 27-ата "сините" ликуваха. Еден Азар овладя подадена топка и тръгна на скорост да влиза в наказателното поле, където Лоран Кошчелни го блокира и Аткинсън отсъди дузпа. От бялата точка Азар отбеляза с удар в долния ляв ъгъл на Войчех Шчесни за 1:0.

Джак Уилшър имаше възможност да изравни, но пропусна от добра позиция. До почивката Челси продължи да диктува играта, но реална голова опасност пред Шчесни не беше създадена.

В 63-ата минута "топчиите" имаха претенции за дузпа, след като Кийрън Гибс отправи удар, а топката срещна ръката на Секс Фабрегас, който бе в наказателното поле. Реферът обаче посочи играта да продължи. В 76-ата Диего Коста комбинира с Азар, който отправи опасен изстрел и като по чудо топката не влезе за втори път в мрежата на Арсенал. Това обаче беше неизбежно само 120 секунди след това. В 78-ата минута отличен извеждащ пас на Фабрегас стигна до Диего Коста, който първо с гърди си свали топката, овладя я, въпреки че имаше двама бранители на Арсенал до него и с прехвърлящ удар наказа гостите за втори път - 2:0.

До края не се случи нищо запомнящо се и Челси нанесе първа загуба на "топчиите" от началото на сезона във Висшата лига.

Челси - Арсенал 2:0
1:0 Еден Азар (27-дузпа), 2:0 Диего Коста (78)

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 7 КРЪГ
04.10.14
17:00 ч.
Хъл Сити – Кристъл Палас 2:0
1:0 Мохамед Диаме (60), 2:0 Никица Йелавич (89)
04.10.14
17:00 ч.
Лестър – Бърнли 2:2
1:0 Джефри Шлуп (33), 1:1 Майкъл Кийтли (39), 2:1 Рияд Махрез (40), 2:2 Рос Уолъс (90+6)
04.10.14
17:00 ч.
Ливърпул – Уест Бромич 2:1
1:0 Адам Лалана (45), 1:1 Саидо Берахино (56), 2:1 Джордан Хендерсън (61)
04.10.14
17:00 ч.
Съндърланд – Сток Сити 3:1
1:0 Конър Уикъм (4), 1:1 Чарли Адам (15), 2:1 Стивън Флетчър (23), 3:1 Стивън Флетчър (79)
04.10.14
17:00 ч.
Суонзи – Нюкасъл 2:2
1:0 Вилфред Бони (17), 1:1 Папис Демба Сисе (43), 2:1 Уейн Раутлидж (50), 2:2 Папис Демба Сисе (75)