Камерун спечели Купата на Африка! "Неукротимите лъвове" победиха Египет с 2:1 в драматичен финал на турнира. В герой се превърна Венсан Абубакар, който вкара победния гол в 89-ата минута.

Финалът между „неукротимите лъвове” и "фараоните” не предложи много емоции на публиката, препълнила стадиона в габонската столица Либревил.

В 21-ата минута Салах изведе Мохамед Елнени (Арсенал, Анг) в наказателното поле и той с остър шут простреля вратаря Фабрис Ондоа - 1:0.

След половин час игра камерунецът Тейку получи контузия и трябваше да напусне принудително играта. На него място се появи Н’Кулу.

В 36-ата минута камерунците бяха близо до изравняване. Зуа спечели борба за висока топка след корнер, излезе на изгодна позиция, но стреля неточно.

Натискът на „неукротимите лъвове“ даде резултата след почивката. В 59-ата минута след центриране от корнер египетската защита избо лошо топката, последва нов пас в наказателното поле. Резервата Никола Н’Кулу (Лион) се оказа най-находчив и засече топката с глава в мрежата за 1:1.

Голямата драма настъпи в 89-ата минута. Венсан Абубакар (Бешикташ) овладя дълъг пас, красиво прехвърли топката над главата на противников защитник и стреля мощно в далечния ъгъл, за да направи обрата пълен и да направи Камерун шампион на Африка - 1:2.

Титлата за камерунците е пета (за последно 2002 г.), египтянините имат седем.

Камерун ще е домакин на следващото издание на турнира през 2019 година.