Победителят в Шампионската лига Ливърпул надви носителя на Копа Либертадорес в Южна Америка Фламенго с 1:0 след продължения и спечели за първи път в историята световната клубна титла. Роберто Фирмино (99) реализира така ценния гол за мърсисайдци в Катар в първото продължение. Те бяха загубили от друг бразилски тим Сао Пауло с 0:1 на финала през 2005 година при последното си участие в клубен шампионат на планетатат. След днешния триумф футболистите на Юрген Клоп имат вече международен требъл - Шампионската лига, Суперкупата на Европа и Световното клубно първенство, а това не бе постигано от английски клуб. Лвирпул е едва вторият английски тим след Манчестър Юнайтед, който печели надпреварата в този ѝ формат. За седма поредна година пък титлата е за европейския клубен шампион.

Мърсисайдци пропуснаха страхотен шанс още в първата минута, когато Фирмино се измъкна зад гърба на отбраната на съперника и излезе очи в очи със стража на Фламенго, но стреля над вратата. Четири минути след това и Наби Кейта направи същото от 12 метра.

Европейският клубен шампион доминираха в първите 15 минути, а след това носителят на Копа Либертадорес на свой ред създаде две добри атаки. Първо Енрике и Жерсон направиха добро двойно, но последното подаване не бе точно. В 22-рата минута пък Бруно Енрике премина покрай Арнолд, но след това Ван Дайк пресече центрирането му. Ливърпул взе инициативата в края на полувремето, но не успя да стигне до опасност за гол.

И двата тима направиха сериозни пропуски в началото на втората част. В 47-ата минута Фирмино прехвърли бранител на Фламенго и шутира, а топката удари гредата, премина по цялото протежение на голлинията, но не влезе във вратата. Малко след това Салах засече от движение центриране на Арнолд отдясно, но ударът на египтянина не бе точен. В 53-ата минута пък Алисон спаси с една ръка много опасен удар по земя на Габриел Барбоса. Габигол стреля от задна ножица в 66-ата минута, но бразилският вратар на мърсисайдци отново се намеси.

В 73-ата минута Окслейд-Чембърлейн усука лошо глезена си, след което бе заменен принудително от Лалана. Малко след това Салах прати топката във вратата, но попадението правилно бе отменено заради засада на египтянина.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

Четири минути преди края Диего Алвеш спаси много хубав изстрел на Хендерсън от около 25 метра, а в първата минута от добавеното време съдията посочи бялата точка, но отмени решението си за дузпа след намесата на ВАР. Садио Мане се откъсна сам срещу Алвеш и стреля встрани, след като Рафиня се хвърли на шпагат и му попречи. Ситуацията бе доста спорна, като трудно можеше да се прецени дали има достатъчен контакт между краката на двамата и дали нарушението бе извън или вътре в наказателното поле. От повторенията се видя, че по-скоро то бе пред наказателното поле, но Ливърпул дори не получи пряк свободен удар.

Още в първото продължение Ливърпул наложи волята си и поведе с гол на Роберто Фирмино (99) след бърза контраатака. Хендерсън изведе много добре Мане, който се обърна хубаво и пусна към Фирмино. Бразилецът не избърза с удара, финтира бранител и стража Диего Алвеш, след което прати топката във вратата. В следващите минути Ливърпул пропусна още две възможности, но Мане и Фирмино пропуснаха от изгодни позиции. В 105-ата минута европейският клубен първенец можеше да получи дузпа, след като топката срещна ръката на Витиньо в наказателното поле, но не последва съдийски сигнал.

Мърсисайдци контролираха нещата и във второто продължение, в което бразилците имаха шанс да изравнят едва в 119-ата минута, когато Линкълн получи топката на изгодна позиция, но я прати високо над вратата.

Ливърпул - Фламенго 1:0
1:0 Роберто Фирмино (99)

Съставите
Ливърпул: Алисон Бекер – Трент Александър-Арнолд, Върджил Ван Дайк, Джо Гомес, Андрю Робъртсън – Наби Кейта (100 - Милнър), Джордан Хендерсън, Алекс Окслейд-Чембърлейн (75 - Лалана) – Садио Мане, Мохамед Салах (120 - Шакири), Роберто Фирмино (106 - Ориги)
Мениджър: Юрген Клоп

Фламенго: Диего Алвес – Родриго Кайо, Пабло Мари, Уилиан Арао (120 - Берио), Евертон Рибейро (82 - Диего), Жерсон (102 - Сантос), Габриел Барбоса, Рафиня, Джордиан де Араскаета (77 - Витиньо), Филипе Луис, Бруно Енрике
Треньор: Жорже Жезус

Съдия: Абдулрахман Ал-Джасим
Жълти картони: Мане, Салах, Фирмино, Милнър (Ливърпул); Витиньо, Рафиня, Диего (Фламенго)