Перу ще бъде съперник на Бразилия на финала на Копа Америка. "Инките" успяха да детронират шампиона Чили след победа с класическото 3:0, продължавайки силното си представяне.

До почивката точни бяха Едисон Флорес и Йошимар Йотун, а в 91-ата минута ветеранът Хосе Паоло Гереро също се разписа.

За Перу това ще е първи финал в турнира от 1975 година, когато спечели титлата. Чили беше властелин на Южна Америка от 2015 година насам, като триумфира в последните две издания на надпреварата, но този път отпадна на полуфинала.

Спорът за трофея ще се състои в неделя от 23:00 часа на "Маракана".

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Националите на Перу стартираха много агресивно срещата и рано можеха да открият резултата. Във втората минута Гереро пусна отлично към непокрития Куева, но той от чиста позиция стреля неточно. Чилийците отговориха с удар на Чарлс Арангис, също в аут. Натискът на "инките" доведе до откриване на резултата в 21-ата минута. Едисон Флорес получи подаване от Карийо и наказа Габриел Ариас - 0:1.

В 38-ата минута вратарят на Чили Габриел Ариас сътвори голям гаф, който още повече утежни положението на тима му. Стражът напусна наказателното поле, за да пресрещне Карийо, но закъсня и крилото на Перу центрира към Йотун, който овладя топката и удвои преднината на "инките" - 0:2.

Преди почивката чилийците имаха възможност да намалят изоставането, но Хосе Фуенсалида не се възползва.

Второто полувреме започна със смяна на селекционера на Чили Рейналдо Руеда, който потърси промяна с пускането в игра Анхело Сагал вместо Фуенсалида. Малко по-късно рокада имаше и в състава на Перу, но принудителна, защото авторът на първия гол Флорес се контузи и бе заменен от Кристофер Гонсалес.

В 51-ата минута Варгас от състава на Чили уцели гредата, след като засече с глава центрираната топка. В следващите минути перуанците се отбраняваха успешно и Алексис Санчес и компания почти не намираха пролука към вратата на Галесе. Най-спорният момент дойде в 75-ата минута, когато Куева задържа Варгас, но той остана на крака и стреля, а Галесе спаси. Чилийците поискаха червен картон, но съдията подмина претенциите им. Така се стигна до 91-ата минута, когато 35-годишният Хосе Паоло Гереро излезе сам срещу Ариас, преодоля го и направи успеха на перуанците класически - 0:3.

В петата минута на добавеното време чилийците получиха дузпа, която Варгас пропусна с несериозно изпълнение и не успя да вкара почетен гол.

ЧИЛИ - ПЕРУ 0:3
0:1 Едисон Флорес (21), 0:2 Йошимар Йотун (38), 0:3 Хосе Паоло Гереро (90+1)

ЧИЛИ: 1.Габриел Ариас, 4.Маурисио Исла, 17.Гари Медел, 3.Гийермо Марипан (899.Николас Кастийо), 8.Артуро Видал, 6.Хосе Фуенсалида (4622.Анхело Сагал ), 20.Чарлс Арангис, 15.Жан Бусежур, 13.Ерик Пулар , 7.Алексис Санчес, 11.Едуардо Варгас
Селекционер: Рейналдо Руеда (Колумбия)

ПЕРУ: 1.Педро Галезе, 15.Карлос Замбрано, 17.Луис Адвинкула , 6.Мигел Трауко, 2.Луис Абрам, 19.Виктор Йошимар Йотун , 8.Кристиан Куева (80 7.Йосепмир Балон), 18.Андре Карийо (7114.Анди Поло), 13.Ренато Тапиа, 20.Едисон Флорес  (5023.Кристофър Гонзалес), 9.Хосе Паоло Гереро
Селекциор: Рикардо Гарека (Аржентина)

Следете с БЛИЦ СПОРТ: Копа Америка 2019