България завърши на 30-о място в класирането по медали от олимпийските игри в Токио. В последния момент загубихме една позиция, след като Сърбия спечели златното отличие в мъжката водна топка и излезе на 28-ата позиция, измествайки не само нас, но и Белгия. Първи по медали са американците със 113 (39 златни, 41 сребърни и 33 бронзови. Втори останаха Китайците с 88 - съответно 38, 32, 18.

САЩ спечели общото класиране по медали за трета поредна Олимпиада. Представянето на САЩ беше значително по-слабо в сравнение с Лондон 2012 и Рио 2016. В двата случая американците имаха съответно 48 и 46 шампионски титли. Бермудските острови, Филипините и Катар спечелиха историческите си първи златни медали от летни олимпийски игри. Туркменистан, Буркина Фасо и Сан Марино пък за първи път завоюваха отличия от Олимпиада.

Българските олимпийците блеснаха с три титли, един сребърен и два бронзови медала. Златните отличия донесоха Ивет Горанова (карате), Стойка Кръстева (бокс) и ансамбълът по художествена гимнастика в състав Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова. Олимпийска вицешампионка в стрелбата с въздушен пистолет от 10 метра стана Антоанета Костадинова. Бронзови отличия в борбата спечелиха Тайбер Юсеин и Евелина Николова.

efbet - 1000 лв. Нов Онлайн Казино Бонус

30-ото място в класирането по медали е най-доброто представяне на България от началото на века. В Атина през 2004 г. печелим много повече медали (2 златни, 1 сребърен и 9 бронзови), но оставаме на 33-о място. Четири години по-късно в Пекин сме 42-ри с един златен, един сребърен и три бронзови отличия. В Лондон през 2012 г. взимаме два сребърни и един бронзов медали и завършваме 60-и. В Рио де Жанейро през 2016 г. сме 66-и с едно сребро и два бронза.

Най-доброто представяне на България в класирането по медали на олимпийски игри е третото място от Москва`80, когато печелим осем златни, 16 сребърни и 17 бронзови медали. Тогава пред нас завършват само СССР и ГДР. Трябва да се отбележи, че тогава мнозинството спортисти от западните държави не участват заради бойкот, свързан с нахлуването на съветската армия в Афганистан.

След това са седмите ни места в Монреал`76 и Сеул`88. В южнокорейската столица взимаме 10 златни, 12 сребърни и 13 бронзови медала, докато в Канада преди 45 години печелим шест титли, 9 сребърни и 7 бронзови отличия. В Мюнхен`72 сме девети, а в Токио`64 заемаме 11-ото място. В Сидни 2000 сме 16-и, а в Мексико`69 и Барселона`92 заеме 18-а позиция.