Волейболистите от националния отбор на Франция записаха исторически успех на олимпийския турнир в Токио 2020, след като за първи път в своята история се класираха за полуфинал на Олимпиада. Момчетата на селекционера Лоран Тили направиха страхотен обрат и надделяха много трудно и драматично над световния шампион Полша с 3:2 (21:25, 25:22, 21:25, 25:21, 15:9) в последния мач от 1/4-финалите на Игрите в японската столица, игран този следобед в зала "Ариаке Арена".

Така "петлите" достигат до полуфинал на Олимпийски игри за първи път в историята си и то при едва петото си участие. До момента най-доброто класиране на Франция на Олимпиада е 8-о място в Сеул 1988. На полуфиналите французите очакват най-голямата изненада на турнира в Токио - Аржентина, която по-рано днес "хвърли бомбата", след като отстрани вицешампиона от Рио 2016 Италия също след 3:2 гейма. Полуфиналът по програма е в четвъртък (5 август) от 15,00 часа българско време.

От друга страна Полша отново не успя да сбъдне мечтата си да се бори за олимпийска титла в мъжкия волейбол. За пета поредна Олимпиада "Дружина полска" отпада на фазата на 1/4-финалите.

Най-полезен за френския тим бе Жан Патри с 21 точки (2 блока и 56% ефективност в атака) за победата. Ървин Нгапет (1 блок, 57% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане) и Тревор Клевено (2 блока, 44% ефективност в атака и 56% позитивно посрещане) добавиха 17 и 16 точки за успеха.

От друга страна Вилфредо Леон заби страхотните 29 точки (1 ас, 68% ефективност в атака и 56% позитивно посрещане) за "Дружина полска". Бартош Курек реализира още 26 точки (1 блок и 64% ефективност в атака), но и това не помогна за победа.