Женският национален отбор по волейбол на България обърна Полша с 3:1 (22:25; 25:13; 25:17; 25:22) в най-важния си мач от тазгодишното издание в Лигата на нациите и запази мястото си в надпреварата и за догодина. Момичетата на Лоренцо Мичели показаха характер в четвъртата си среща от група 6, в домакинския ни турнир в София, за да ликуват в „Арена Армеец“ с четвърта победа от началото на турнира.

Полякините дръпнаха с 5:1 в началото на първата част и успяха да поддържат разлика от 2-3 точки до самия край. България намали изоставането си при 20:21, но Полша не допусна обрат и спечели гейма с 25:22.

След равностойно начало до 5:5 във втория гейм „лъвиците“ направиха три поредни точки и взеха аванс, увеличавайки го с нова такава серия за 12:7. Нашите волейболистки нямаха никакви проблеми да затворят гейма с осем последователни точки за 25:13.

Третата част вървеше точка за точка до 4:4, след което волейболните ни националки взеха аванс при 8:5 и го поддържаха, за да го увеличат при 21:15. До края на гейма „лъвиците“ не срещнаха затруднения. В крайна сметка те спечелиха с 25:17 за пълен обрат в мача.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

На старта на четвъртата част България бързо поведе с 3:1 след отлична блокада и ас на Нася Димитрова, която продължи да води отбора с добрата си игра. Разликата стана 10:7 след нов блок на Нася Димитрова. Техническото прекъсване пък дойде при 12:10 за България след блок-аут на Мария Йорданова. Постепенно Полша успя да изравни при 14:14 след греша на българските момичета и контра на Мартина Чирнянска. Играта продължи точка за точка и равенството се запази до 17:17, след което България отново поведе с 19:17 след бърза атака през центъра на Нася Димитрова и контра на Силвана Чаушева. Разликата стана 22:18 след атака в аут на Александра Грика. В крайна сметка България спечели гейма с 25:22 след сервис в аут на Моника Федузио. Така след 3:1 гейма българките запазиха мястото си в Лигата на нациите и през следващата година.

Българските „лъвици“ завършиха с 4 победи, 8 загуби и 12 точки, като заемат 13-о място във временното класиране. Тимът на Полша е със същия баланс и точки на 12-ата позиция.

По същото време прекият ни конкурент Белгия надви трудно Япония с 3:2 (25:16; 18:25; 25:19; 11:25; 15:10) в последен мач от турнира в Канада. Белгийките са с най-задно класиране от отборите "претенденти". Те имат същия актив като нашите – 4 победи и 8 загуби, но са зад България с 8 точки.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:1 (22:25; 25:13; 25:17; 25:22)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Силвана Чаушева, Мария Йорданова, Мирослава Паскова, Нася Димитрова, Мира Тодорова - Жана Тодорова-либеро
Треньор: Лоренцо Мичели

ПОЛША: Алисия Грабка, Оливия Рожански, Мартина Чирнянска, Моника Федузио, Александра Грика, Агнешка Каколевска - Мария Стенцел-либеро (Йоанна Волош, Вероника Шлаговска, Зузана Горецка)
Треньор: Стефано Лаварини