Мъжкият национален отбор по волейбол на България загуби драматично от домакина Италия с 2:3 (19:25; 25:20, 13:25; 25:23; 13:15) в Римини на старта на втория уикенд в Лигата на нациите. Двата тима водиха здрава битка и "лъвовете" на два пъти наваксваха изоставане в резултата, но отстъпиха в решителния тайбрек.

"Трикольорите" допуснаха трето поражение след тези от Франция с 0:3 и Германия с 2:3, а имат и един успех с 3:0 над Австралия и са 11-и в класирането с 5 точки. "Скуадра адзура" записа първа победа в надпреварата, като вече е с баланс 1-3 (пораженията са от световния шампион Полша и Словения с по 0:3 и европейския първенец Сърбия с 1:3) и заема 13-а позиция с 2 точки.

Силвано Пранди заложи на доста нови волейболисти в стартовия състав на "трикольорите", давайки почивка на Георги Сеганов, Цветан Соколов и Мартин Атанасов, а Алекс Грозданов не попадна в групата за мача.

Първата част започна равностойно, но след 6:6 италианците спечелиха четири поредни точки. "Лъвовете" успяха да намалят изоставането си при 15:17, но след това се сгромолясаха и "адзурите" стигнаха до шест геймбола при 24:18 в своя полза, за да спечелят частта с 25:19.

Двата тима стартираха оспорвано и във втория гейм, а родните "трикольори" успяха да дръпна с три точки при 8:5, като запазиха разликата дълго време и я увеличиха при 21:17, а след това и при 23:18. Волейболистите ни стигнаха до пет геймбола и след 25:20 изравниха резултата в срещата.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Италианците реализираха пет поредни точки в началото на третата част и продължиха да увеличават аванса си, като разликата набъбна до 12 точки при 18:6 и 20:8. Възпитаниците на Антонио Валентини нямаха проблеми да затворят гейма с 25:13 и отново да поведат в двубоя.

Волейболистите на Силвано Пранди се съвзеха от шока и заиграха далеч по-равностойно в четвъртия гейм, в който битката се водеше точка за точка до самия край. Националите все пак стигнаха до два геймбола при 24:22 и успяха да спечелят с 25:23, за да вкарат мача в тайбрек.

Още в началото на решителния тайбрек италианците взеха аванс от две точки при 3:1 и я увеличиха при 6:3, а до края не позволиха тя да бъде заличена. В крайна сметка "адзурите" спечелиха с 15:13 и регистрираха първа победа в турнира.

Най-резултатен за България стана Радослав Парапунов с 22 точки, а неговият съотборник Аспарух Аспарухов добави още 19 точки. За домакините Алесандро Микелето се отличи с 21 точки.

В следващите дни България ще играе срещу Канада и коравия тим на Иран.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 2:3 (19:25; 25:20; 13:25; 25:23; 13:15)

БЪЛГАРИЯ: Владимир Станков, Радослав Парапунов 22, Аспарух Аспарухов 19, Георги Петров 2, Стефан Чавдаров 5, Николай Колев 4 – Владислав Иванов-либеро (Николай Къртев 9, Мартин Иванов-либеро, Светослав Иванов 7, Денис Карягин 2, Георги Сеганов 1)
Старши треньор: Силвано Пранди

ИТАЛИЯ: Рикардо Сбертоли 1, Джулио Пинали 18, Алесандро Микелето 21, Оресте Кавуто 17, Лоренцо Кортезия 11, Джанлука Галаси 18 – Фабио Балазо-либеро (Габриеле Нели, Лука Спирито, Марко Вители 1, Франческо Речине 1)
Старши треньор: Антонио Валентини

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВОЛЕЙБОЛНАТА ЛИГА НА НАЦИИТЕ - ТУК!