Националният отбор на България по волейбол отпадна от финалите на Световната лига. Нашите победиха с 3:0 гейма Италия в последен мач от група “Е” и запазиха шансове да се класират на полуфиналите. Съдбата ни зависеше от двубоя между домакина Полша и вече класиралия се в Топ 4 състав на Аржентина. Получи се най-лошата развръзка за България. Полша победи с 3:2 гейма, спечели 2 точки и се класира на второ място в групата, което дава право на участие в полуфиналите. На първо място се класира Аржентина със 7 точки, Полша е с 4, колкото има и България. Родните “лъвове” обаче са с по-лошо геймово съотношение – 5:6, а “дружина полска” е с 6:7.

На полуфиналите един срещу друг играят Бразилия - Аржентина и Русия - Полша.

Съдбоносният мач за България между Полша и Аржентина се игра 2 часа и 4 минути и в крайна сметка ликуваха поляците. Надавяхме се на каквато и да е победа на "гаучосите", която щеше да ни класира на полуфиналите, но домакините изстрадаха успеха и са сред най-добрите четири тима в Световната лига. Помощта на съдиите също си каза думата, след като във втория и третия гейм сериозно подпряха домакините и те обърнаха резултата в своя полза до 2:1 гейма. Бяхме много близо да ликуваме, когато в тайбрека Аржентина поведе със 7:4, но вездесъщият Бартош Курек нижеше точка след точка, даде старт на страхотен обрат и Полша спечели с 15:13.

Именно Курек стана най-резултатен в двубоя с 29 точки, по 11 добавиха Гжегош Косок и Якуб Ярош. За Аржентина с по 14 точки завършиха Лукас Окампо и Факундо Конте, 13 добави Габриел Аройо.

В първия гейм Аржентина игра добре и спечели с лекота с 25:18.

Във втория гейм играта беше равностойна, но второто техническо прекъсване дойде в полза на поляците. След това домакините дръпнаха с 22:20, когато съдиите се намесиха и им удариха сериозно рамо. Реферите отмениха точка на Аржентина, с която резултатът щеше да стане 22:21 и я дадоха на Полша за 23:20. Все пак “гаучосите” успяха да стопят частично аванса за 23:22, но играч от Аржентина изпълни сервис в аут за 24:22. След това домакините затвориха гейма за 25:22.

В третия гейм съдиите продължиха с лекото подпиране във важни моменти към Полша. При резултат 11:8 и атака на Аржентина топката явно тупна на страничната линия и вместо точка за “гаучосите” съдиите дадоха аут и резултатът стана 12:8 за домакините. “Дружина полска” увеличи аванса си при 19:14, след това 21:15. Аржентинците успяха да намалят при 18:22, но до края домакините затвориха гейма без проблеми при 25:20.

В четвъртия гейм селекционерът на Аржентина даде почивка на двама от титулярите си – Факундо Конте и Себастиян Соле. Въпреки това “гаучосите” смазаха домакините и още в началото натрупаха солиден аванс от 5-6 точки. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:10 за Аржентина. След това обаче домакините направиха 14:16, резултатът стана 15:17, но Бартош Курек заби две точки, втората от ас, за 17:17. Домакините от Полша дори поведоха с 18:17. Аржентина обаче обърна резултата в своя полза за 22:20, Полша изравни при 22:22. Мачът продължи точка за точка до 24:24. Тогава Аржентина направи 25:24, а точка от сервис затвори гейма с 26:24 за “гаучосите”.

В тайбрека Аржентина започна много добре и поведе с 4:1. Съдиите дадоха поредната спорна точка за Полша и резултатът стана 2:4. След това Аржентина поведе с 5:2, но домакините върнаха 3:5. Аржентина поведе със 7:4, но тогава отборът се пречупи и позволи изравняване до 7:7. Все пак “гаучосите” поведоха с 8:7, но след това поляците нанизаха четири поредни точки за 11:8. След това резултатът стана 11:9, но Полша бързо си върна аванса за 12:9. “Гаучосите” успяха да съкратят аванса при 14: за Полша, но в последната атака домакините затвориха гейма с 15:13 с което спечелиха и двубоя.

Полша - Аржентина 3:2 гейма (18:25, 25:22, 25:20, 24:26, 15:13)