Националният отбор на Сърбия е новият европейски шампион по волейбол. Западните ни съседи победиха на финала Италия с 3:1 гейма (17:25, 25:20, 25:23, 26:24). Двубоят се игра в зала “Винер Щатдхале” във Виена. Това е втора европейска титла в историята на Сърбия след триумфа през 2001 година в Чехия, като тогава страната все още носеше името Югославия.

Сърбия постигна впечатляващи шест поредни победи от шест мача на Европейското в Австрия и Чехия. В предварителната група “плавите” водени от треньора Игор Колакович победиха последователно Турция, Словения и Австрия. На четвъртфиналите сърбите изхвърлиха Франция след успах с 3:1 гейма. След това дойдоха двете най-значими победи за новите шампиони. На полуфиналите те отстраниха един от големите фаворити за титлата Русия след победа с 3:2 гейма. На финала европейските първенци се справиха и с друг фаворит Италия.

Сърбите са добре познат съперник на България, която остана на 6-о място. Нашите биха три пъти в рамките на няколко седмици съседите ни в контроли. Първо ударихме съперника с 3:1 гейма при откриването на новата зала в София “Арена Армеец”. След това в две проверки във Варна отново спечелихме – с 3:0 и 3:1, като тогава отборите се готвеха за Европейското и бяха с всичките си налични волейболисти.

Ветеранът Иван Милкович беше най-полезен за новите европейски шампиони с 18 точки, а Никола Ковачевич добави 14. За Италия капитанът Кристиан Савани реализира 20 точки, но и неговите усилия се оказаха недостатъчни.

Италия - Сърбия 1:3 (25:17, 20:25, 23:25, 24:26)