Има една разлика - видяхме светлината и след 3 минути чухме звука, а други казват, че след 3 секунди. Ако е било след три секунди, значи метеорът е бил близо до нас, но ако говорим за 3 минути - значи е бил на разстояние от 400-500 км. Това разказа за Нова тв доц. Никола Петров, директор на Националната астрономическа обсерватория "Рожен".

Според него е важно да се определи след колко време се е чул тътенът, тъй като това може да помогне да се установи колко далеч е паднал метероитът, взимайки се предвид колко бързо се движи звукът в пространството.

"Не се знае дали е паднало в Румъния. Каменни късове, които са от микрочастици са астероиди, когато се движат в пространството, но ако изгорят, падайки, то тогава става метероит. Това трябва да е с размерите максимум на футболна топка. Те започват да горят на височина от около 100 км. Нагрява се и експлодира. Това евентуално са чули хората", предполага доц. Петров. 

"Имаме до 20 пъти по-висока скорост и именно заради високата скорост се нагряват и изгарят. Може би е с големината от топка за тенис на корт, максимум до футболна топка", заяви той.  

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук