Вътрешността на торнадото е едно от най-опасните и недостъпни места на планетата.

Центърът на това явление, наречен „око“, е зона с по-ниско налягане, около което се въртят невероятно мощни ветрове.

Скоростта на тези ветрове често надвишава 300 км/ч, като гигантска центрофуга, която засмуква всичко по пътя си – коли, дървета, сгради.

В това пространство, прах, дъжд и отломки се движат с шеметна скорост, превръщайки околността в сив, въртящ се вихър, където видимостта е почти нулева.

Как се образува торнадото? 

По данни на Центъра за научно образование, торнадото се образува само когато гръмотевична буря има определена комбинация от ветрове. Въздухът, издигащ се при гръмотевична буря, може да започне да се върти, когато е повлиян от ветрове, духащи го в различни посоки.

Започва да се издига и вятърът го избутва настрани. Издига се още малко и отново се блъска от вятъра, движещ се в друга посока. Ветровете, движещи се с различни скорости и посоки на различни височини, карат издигащия се въздух да започне да се върти.

Торнадото отвътре 

Торнадото отвътре е непрестанно шумно. Учените и очевидци го описват като звук на непрестанен гръм или рев на хиляди локомотиви, движещи се едновременно. Всичко вибрира от мощта на вятъра.

Тъй като налягането в центъра е изключително ниско, то създава усещане за напрежение във въздуха, сякаш самата атмосфера се раздира. Енергията вътре е разрушителна. Всеки предмет, влязъл в торнадото, е подложен на силите на въртящите се ветрове, които могат да го запратят на стотици метри или да го разкъсат на парчета.