2017 г. премина относително спокойно с по-ниска честота на микроземетресенията. Около 950 са общо всички трусове на територията на нашата страна. Това коментира за Novini.bg ръководителят на департамент „Сеизмология” в Геофизичния институт към Българската академия на науките (БАН) проф. Емил Ботев.

По думите му общият брой земетресения, които имат потенциал за усещане и въздействие на територията на нашата страна, е средно около 900 и 1000 годишно. Същевременно всекидневно имаме най-малко около 3-4 земетресения, които са с възможност за усещане. „Всекидневно регистрираме поне десетина микротруса на територията на нашата страна.Но веднага трябва да отбележим, че ние сме уязвими и от съседните области.

Твърде често се получават достатъчно силни земетресения и в близките съседни територии“, посочи проф. Емил Ботев. В момента не очакваме силни земетресения, добави той. Най-често трусове се случват в Южозападна България, където са разположени няколко земетръсни огнища. В Струмската сеизмична зона през тази година са локализирани около 20 труса, които са били с възможност за усещане от хората. Поне 13 от тях бяха добре усетени в съответните населени места.

Най-силните земетресения през този период станаха през ноември месец и не бяха разположени в Югозападна България, а по Стара планина. Едното е от 11 ноември с магнитуд 4 в Свогенско.

То е усетено и по високите етажи в София. Малко по-късно на 26 ноември стана земетресение с магнитуд 4.2 по Рихтер в района на Клисура. Именно това е най-силното земетресение за изминаващата година.