Вулканите, които могат да ни унищожат
Българите на Бали, както и другите туристи са в безопасност, но вулканът Агунг продължава да изригва, изхвърляйки пепел на височина над 7600 метра. Местните власти, цитирани и от външното министерство на България напомнят на хората, които се намират там да не навлизат в 10-километровата ограничителна зона около Агунг. 100 хиляди души от най-застрашената зона от вулкана са евакуирани. Според специалисти вулканът може да остане активен още няколко седмици, което гарантира още драматични фотографии и репортажи от сърцето на разярената природа. Вулканите са една от най- атрактивните, зрелищни и интригуващи геоложки формации. Те представляват, цепнатина на повърхността на земната кора или на друга планета, която позволява изтичане на лава, вулканична пепел и газове от магмената камера под повърхността. Най-често на Земята вулканите се наблюдават в близост до границите на 17-те тектонски плочи. Изключение правят вулканите, които се наблюдават в така наречените “горещи точки”, например Хаваи.
Много древни вярвания приписват вулканичните изригвания на свръхестествени сили, като действията на богове или полубогове. За древните гърци например, “капризната” мощност на вулканите може да се обясни само като действия на боговете. Немският астроном Йохан Кеплер вярва, че са отвори за сълзите на Земята. Една от ранните полунаучни идеи е предложена от йезуита Афанасий Кирхер (1602 – 1680), който става свидетел на изригванията на вулканите Етна и Стромболи. Той посещава кратера на Везувий и публикува своите виждания за Земята с централен огън свързан с много други, причинени от изгарянето на сяра, катран и въглища. Изригванията на вулкани могат да създадат много опасности, не само в непосредствена близост до изригването. Вулканичната пепел може да бъде заплаха за въздухоплавателните средства, по-специално тези с реактивни двигатели, където частици пепел могат да се разтопят от високата температура и след това да се прикрепят към лопатките на турбината като променят формата им и доведат до нарушаване на тяхното функциониране.
Големите изригвания могат да повлияят на температурата, когато пепел и капчици сярна киселиназакрият слънцето и охладят по-ниската атмосфера на Земята (или тропосферата). Те също така поглъщат топлината, излъчвана от земята, като по този начин затоплят горните слоеве на атмосферата (или стратосферата). В исторически план, така наречените вулканични зими причиняват катастрофален глад.
Изригващи факти
- Думата “вулкан” произлиза от името на римския бог на огъня – Вулкан
- Японските власти изграждат ограда около вулкан в планината Михара, за да спрат самоубийците. Над 2000 души са скочили до днес в гърлото на вулкана.
- През 1600 г. изригване на вулкана в Перу причинява глад, от който умират около 2 милиона души в Русия
- Между 10 и 20 вулкана изригват всеки ден някъде по света.
- Има вулкан в Индонезия, който бълва сини пламъци.
- На 1 април 1974 г. черен дим е забелязан от Еджкомб – вулкан в Аляска. Когато пилот от бреговата охрана се приближава, открива 70 горящи гуми, а със спрей в снега е изписано “Честит първи април”.
- Смята се, че изригването на вулкана Кракатау в Индонезия е причината, поради която небето се червенее в картината на Едвард Мунк “Викът”, нарисувана в Норвегия.
- През 1943 г. пукнатина, открита в царевична нива на земеделски производител в Мексико, се превръща във вулкан с височина колкото пететажна сграда само в рамките на седмица, а след година е висок 335 м.
Колосалните глобални убийци
От опасни потоци лава до катастрофални мегацунамита – ефектите от вулканичните изригвания могат да бъдат ужасяващи. Някои вулкани разполагат с достатъчно мощ, за да променят света такъв, какъвто го познаваме и да застраши съществуването на цели нации и дори цивилизации.
Йелоустоун
На девет километра под национален парк “Йелоустоун” в Уайоминг е леговището на един от най-смъртоносните вулкани в наши дни. Калдерата Йелоустоун е огромна, а под нея се крие изумителен басейн от гореща магма. Целият район прави всъщност представлява най-големите супер вулкани в света. Едно мощно изригване би могло да промени облика на планетата.
Айра
Мегавулканът Айра в Япония има капацитет за чудовищни катастрофални изригвания. Учени прогнозираха през 2014-а, че има шанс Айра може да избълва лава, пепел и прах, които са в състояние да убият милиони хора в островната държава в рамките на следващия век. Този вулкан е с гигантския мащаб и отпхрищения в кратера му ад би достигнал на стотици километри за броени часове.
Кумбре Виеха
Вулканът Кумбре Виеха на Канарските острови в Испания е друг масивен звяр. Ако този вулкан изригне, част от остров Ла Палма може да рухне в Атлантическия океан и да предизвика мега цунами което ще погълне Канарските острови, преди да се разпространи на изток към Африка, на запад по посока на Северна и Южна Америка, а на север към Испания и Великобритания. Според учените вълните ще достигнат скорост от 800 км в час, а онези, които ударят Мароко ще имат височина от над сто метра.
Везувий
Везувий, в залива на Неапол, Италия е един от най-легендарните вулкани в историята, изригвал през съзнателния живот на човечеството около 30 пъти като в един от тези катаклизми буквално изтрива древния град Помпей от лицето на Земята. Според вулканолозите ново мощно изригване на Везувий ще заличи от картата Неапол и ще постави под риск живота на три милиона души. “Везувий ще изригне – това е сигурно, защото той е активен вулкан. Италия трябва да обсъди и изготви план за действие при тази ситуация”, предупредиха експерти още през 2013 г.
Фуджи
Вулканът Фуджи в Токио, Япония е друга иконична геоложка формация. Японската агенция за метеорологичен контрол предупреждава, че е има вероятност този вулкан да изригне. Допълнителен риск са редовните земетресения в Япония. Някой по-силен трус е в състояние да активизира Фуджи. И обратното. През 1707 година изригването на вулкана тогава води до земетресение с магнитуд от 8.7 по скалата на Рихтер. Това последно изригване на Фуджи бомбардира околностите на днешно Токио с горяща сгурия и пепел. Днес подобен взрив би могъл да нанесе щети за 30 милиарда долара, а милиони ще бъдат прогонени от домовете си.
Ейяфятлайокутл
През 2010 г. колосално количество пепел от изригване на исландския вулкан с интересно и лесно за произнасяне име Ейяфятлайокутл наложи затварянето на части от европейското въздушно пространство. На 27 километра от кратера на този вулкан се намира друг, много по-опасен – Катла. Потенциалната сила на тази заплаха е десет пъти по-голяма тази от Ейяфятлайокутл. Според експертите изригване на Катла бързо ще втечни леда около вулкана, което ще доведе до изливането на огромни обеми вода от източния бряг на островната държава в Атлантическия океан и да доведе до огромни наводнения. Изригването може да има глобални климатични ефекти – охлаждане на планетата за цяла година, което ще гарантира глобална хуманитарна криза.
Последвайте ни
0 Коментара: