Какво държи в дясната си ръка Царят Освободител? Ще кажете: поводите на Коня, разбира се!

Да, с лявата си ръка той държи поводите на своя кон. Но с дясната си  ръка - не. Какво е тогава?

Малко хора са обръщали внимание, че в дясната ръка на Царя Освободител стои свитъка на сключения договор между Русия и Турция от 3 март 1878, когато България става самостоятелна държава.

Този исторически свитък е по-ценен от злато и затова заема централно място във фигурата на Царя Освободител, възседнал своя кон. 

Когато  минавате  покрай един от най-красивите паметници в София, погледнете как блести, огрян от слънцето, изобразения договор - най-голямото възможно съкровище за една държава – нейната независимост!

Новоосвободената ни страна която тръгва по пътя на третата българска държава,  вече ще се управлява  от свое народно християнско правителство, ще има своя войска.

На монументалния паметник са представени най-важните битки и събития между Русия и Турция. В предната част се намира  богинята на победатата Нике, която предвожда бойците. Там са изобразени  видните генерали Скобелев, Гурко, граф Игнатиев. 

Да добавим, че източният отряд в състав от 70 хиляди воини е бил под прякото командване на сина на император Александър II,  самият престолонаследник Александър Александрович.

На релефите разположени  на  изток, запад и юг  са представени: подписване на Сан Стефанския мирен договор, свикването на Учредителното събрание. Там са и наши най-видни  личности – участници в събитията: Стефан Стамболов, Захари Стоянов, Иван Вазов, Петко Славейков... Пълен разказ за най-светлото време в нашата история.

На фронталната страна стои лавров венец от бронз, дарен от румънския крал Карол I в памет на загиналите румънски воини, а надписа гласи „Царю Освободителю // Признателна България“.

За да го има този паметник, веднага след освобождението в 1878 г. се организира  събирането на пари и се обявява международен конкурс. Има голям интерес сред творци от цяла Европа . Представени са 31  макета от 13 държави.  Международното жури дава първа награда на  

италианския скулптор Арналдо Дзоки

Той е потомствен скулптор и негови монументи на Свободата, украсяват у нас площадите на Русе, Севлиево и Ловеч.

Основният камък на Паметника в чест на Царя Освободител, руският император Александър II е поставен в 1901 г.  специално в деня на Гергьовден.  А тържественото откриване  става на 30 август 1907  с многобройно присъствие  на участвали в боевете и  най-висши гости от Русия и цяла Европа.

Силвия РАДЕВА