За 147% по-скъп детски сок в София, отколкото в Берлин, информира омбудсманът Мая Манолова, по време на широка обществена дискусия под наслов „Европа на два стандарта при храните - защитени ли са правата на българските потребители“, съобщава БГНЕС.
Потребителското проучване показва как стоки под една и съща марка, под един и същи бранд се предлагат в три европейски столици – Берлин, Виена и София. Изследвани са съставките, посочени в етикетите и сравнение в цените. Стоките са купени от магазините на една и съща търговска верига в три европейски столици.

„Направихме собствено проучване с помощта на български майки, които живеят в Берлин и във Виена, а и такива в София, като сравнихме някои детски продукти - бебешки пюрета, бебешки сокове”, каза Манолова.

Първият е детско пюре, което в София се предлага с по-висок процент рапично олио и с по-висока цена – в рамките на 26%. А детски шоколадово-млечен десерт, при предлагането му на пазара в София, съдържа с 1% по-малко шоколад и по-малко мляко – с 3%, но пък цената му е с 93% по-висока от тази в Берлин и с 16% по-висока от тази във Виена, се посочва в проучването.

Установено е също така, че има и продукти, които са с еднакви съставки, но със значително по-високи цени в България.

„Като например детски сок, който е с еднакви съставки в сравнение със същия в Берлин, но с 147% по-висока цена. Съществуването на двойни стандарти е не просто дискриминация, а обида по отношение и на българските граждани, и на гражданите на Централна и на Източна Европа затова е необходимо предприемането на неотложни и категорични действия”, каза Манолова и подчерта и че са установили и продукти, които са по-евтини в България, но за сметка на различни съставки.

„Първо, че има двоен стандарт на храните, и второ, че трябва да бъде забранен чрез конкретни текстове в европейското и в българското законодателство”, добави тя.

Документът ще бъде внесен в Европейския парламент по време на изслушване по темата в края на месец септември. Българският омбудсман ще отправи петиция до ЕП.

„Действащото европейско законодателство не забранява съществуването на двойни стандарти в храните. Има забрана, която се отнася до безопасността, има забрана, която се отнася до етикетирането, до рекламирането, но няма забрана един и същи продукт, под една и съща марка да има едно и също задължително съдържание във всички точки на общия европейски пазар. Така че ще настоявам за промяна в законодателството в тази посока. Ясно да се забрани предлагането на продукт под една и съща марка, но с различни съставки, да има ясен механизъм за контрол с единен европейски орган или чрез повече правомощия на мрежата национални органи, която да контролира това и ясни санкции за всички нарушители”, допълни омбудсманът Мая Манолова.