В градината няма паника, нека и ние не създаваме. За съжаление, понякога тежки инфекции минават бързо и се развиват за часове или дни. Моите съболезнования за семейството. Това заяви консултантът на Столичната община по здравни въпроси проф. Тодор Кантарджиев пред Нова тв по повод трагичната новина, че след взрив на менингит в столична детска градина 5-годишно дете. 

"Знаем малко за случая. За всяка внезапна смърт се прави разследване, заради това не се месим. Детенцето е на 5-годишна възраст от тази детска градина. Починало е в лечебно заведение в столицата.

Мога да ви кажа, че веднага се взимат мерки. Децата от съседната група, които са 30-тина деца и 8 души персонал, веднага се тестват и 1 деца се оказва, че имат микроба, причинител на менингита. Двама от персонала имат също. В рамките на 4 часа може да се постави диагнозата", разказа още той. 

Проф. Кантарджиев обяви, че 11 деца и двама души от персонала взимат антибиотик. 

"Има голям опит с такива инфекции. Когато се докажат болните, веднага трябва да вземат антибиотик", категоричен е той. 

Ето какво се случва в детската градина на починалото от менингит дете

"Детенцето повърна и се обадихме веднага на родителите. Обадихме се втори път, за да ни позволят да дадем лекарство за температурата. Разрешиха и дадохме. Таткото дойде и бяха препратени към личен лекар. Детето е било връщано от едно в друго лечебно заведение. Има 16 деца с положителна проба", обясни в ефир директорката на детската градина

"Моето дете бе изследвано в понеделник, а във вторник вече не се чувстваше добре. Детенцето е вкъщи - минахме през педиатрия, инфекциозна болница. Лечението е с два приема на антибиотик. Проф. Кантарджиев потвърди, че това е адекватно лечение. В момента знам за по-голямата част от децата, че са добре и за най-лек симптом се реагира.

Поведението в Инфекциозна болница е отвратително. Държат се арогантно и през зъби ни предписваха лекарства", разказа една от майките, чието дете е сред заразените с менингит. 

"Има ваксина срещу менингит и ако детето иска да учи в чужбина, в САЩ примерно, трябва да се ваксинира", каза проф. Кантарджиев. 

"Трябва да изчакаме още една седмица да се каже колко защитават ваксините, за да се знае какви мерки ще се вземат. В момента и без Омикрон, обстановката е такава, че не трябва да правим събирания от повече от 10-15 души. Българинът чакаше ъпдейти цяло лято и ако се бяхме ъпдейтнали нямаше да има по 100 умрели на ден", каза той по повод новия мутант на коронавируса, който започва да циркулира и в Европа.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!