Телефоните на столичната Спешна помощ прегряха в жегата
"Просто са зачестили случаите на такива пациенти, които са с пресинкубална симптоматика, със замъгляване, ниски стойности на артериалното налягане, дехидратиране, по-възрастни, които не се съобразяват с препоръките, които лекарите даваме в тези ситуации. Температура да кажем в къщи на климатик и след това да излязат навън на високата температура. Тези резки колебания в температурата са отключващия фактор за доста от острите сърдечно-съдови събития", коментира пред БНТ д-р Наталия Картулева от Кардиологична клиника в УМБАЛСВМ "Н. И. Пирогов".
Тенденцията към увеличаване на тези случаи трябва да се изследва по-обстойно според специалистите, защото има и много други фактори, освен горещините.
"Много възрастни хора от провинцията са тук, за да гледат своите внуци, да помагат на децата си, така че не мога да кажа, че е само в следствие на горещината. Трябва по-задълбочен анализ, но има увеличение", каза дежурният лекар д-р Николай Кирилов.
Лекарите от Спешна помощ са ангажирали повече екипи, за да могат да се отзовават на сигналите.
"Даже имаме от друга бригада, от друга смяна екип. В рамките на условията, които имаме към днешна дата мисля, че сме добре от гледна точка на обезпеченост на екипите", добави Кирилов.
Въпреки препоръките на лекарите немалко хора бяха избрали да прекарат горещия следобед в Борисовата градина.
Съветите на специалистите са добре известни на всички - да избягваме да излизаме между 12 и 18 часа, да пием повече течности и да не се излагаме на резки температурни промени от студено помещение с климатик да излизаме на жегата навън.
Последвайте ни
0 Коментара: