Тома Белев: Разхождате се в парковете, които съм създал! Мрежата го попиля
Само за няколко години бурното развитие на корояда е толкова голямо, че унищожава над 12 000 дка смърчови гори
Разхождате се в парковете, които съм създал. Това заявява във фейсбук бившият заместник министър на околната среда и водите, и бивш директор на природен парк Витоша – Тома Белев.
"Еко Новини" публикува факти и становища, които показват дали тези думи са достоверни:
Кариерата на родения в Кърджали Тома Белев започна през 1999 година, когато със съдействието на покойната вече русенска депутатка от СДС - Свободка Стефанова, е назначен за директор на природен парк Витоша. Целта на парка, създаден през 1934г., е да се съхранят уникалните смърчови гори.
Първото по-важно управленско решение, което Белев се налага да вземе, е когато ветровал поваля на 650 дка смърчови гори в биосферния тогава резерват Бистришко Бранище.
На 21 май 2001г. буря чупи хиляди дървета в резервата. Най-добрите експерти от БАН и Института по гората препоръчват, както изисква 100 годишната лесовъдска практика в България, повалените дървета да се изнесат незабавно или веднага да се обели кората, защото ще се развие неконтролируема популация на корояд-типограф.
Белев обаче, подпомогнат от друг зелен активист, Андрей Ковачев, се противопоставя и не допуска да се приложат мерките, които предлагат уважаваните лесовъди. В следствие на което, резултатът за смърчовите гори на Витоша е катастрофален. Само за няколко години бурното развитие на корояда е толкова голямо, че унищожава над 12 000 дка смърчови гори.
Заразата плъзва из целия парк и дори се прехвърля в Рила. Съхненето продължава и до днес, като вече е засегнат дори Южния парк в столицата.
Създал ли е Тома Белев паркове?
В България има 3 Национални и 11 природни парка.
Националните са:
- Национален парк Пирин е създаден на 8 ноември 1962г. като Народен парк Вихрен. В последствие през 1974г. е преименуван на Народен парк Пирин и площта му е увеличена значително. Няма как Белев да е участвал, защото не е бил роден.
- Национален парк Централен Балкан e обявен на 21 декември 1991г. Няма каквито и да е данни за участието на 25-годишния тогава Белев.
- Същото се отнася и за парк Рила, който е учреден на 24 февруари 1992г.
Природните паркове са следните:
- Витоша е създаден на 27 октомври 1934г.
- Парк Златни пясъци - 3 февруари 1943 година.
- Русенски Лом -1970 година.
- Сините камъни - 18 ноември 1980г.
- Шуменско плато - 5 февруари 1980г.
- Врачански Балкан - 21 декември 1989г.
- Рилски манастир - 1992 г.
- Странджа - 24 януари 1995г.
- Персина - 4 декември 2000 г.
- Българка - 9 август 2002 г.
- Беласица - 28 декември 2007г.
Тома Белев не е участвал в създаването на нито един от тях.
Също така няма информация Белев да е участвал в създаването на Борисовата градина, Южния парк, парк Възраждане, Княжевската градина, Морските градини във Варна и Бургас, или който и да е от големите градски паркове в България.
Асоциация на парковете - схемата на Тома Белев?
На 28 януари 2003г. тогавашния директор на парк Витоша Белев става председател на частна неправителствена организация с наименование „Асоциация на парковете в България“.
На това частно сдружение учредители са дирекциите на 7 държавни природна парка. Те влизат в асоциацията без да имат разрешение от принципала - Агенцията по горите, респективно Министерство на земеделието.
Реално това е структура, която дублира държавната дейност, но в интерес на седмината тогавашни директори, които са членове на Управителния съвет -тоест едновременно са държавни директори и членове на частно НПО със същият предмет на дейност.
Целта е, чрез използване на държавните структури, влияние и администрация да се участва в обществени и европейски поръчки. И това се случва.
Получавали са пари от български и европейски фондове. Проверка в Агенция по вписванията показва, че за 20 години от съществуването си Асоциация на парковете е закупила десетки имоти из цялата страна. Има достоверна и проверима информация, че дирекцията на парк Витоша е превеждала суми на Асоциация на парковете. Същото са правили и дирекциите на другите държавни паркове, участвали в Асоциацията.
Пътят на парите
За всичките паркове на всеки десет години се правят планове за управление. За изработването им се отделят милиони левове. Освен това всяка година за дейности в националните и природни паркове се отпускат от бюджета десетки милиони. Само за 2012 година са отделени 141 милиона лева. И това се прави година след година.
Влиянието на Тома Белев, чрез Асоциация на парковете, сред директорите на парковете е сериозно. Обществените поръчките обичайно се печелят от неправителствени зелени екологични организации и лица от коалицията „За да остане природа в България“, на която член е и Асоциация на парковете.
По подобна схема асоциацията е включена в поръчка по швейцарска програма за над 9 милиона лева.
Случаите като този са много.
Плановете на Пирин, Рила, Централен Балкан, Българка, Беласица, Персина, Русенски лом се печелят от фирми, неправителствени организации и лица, както от кръга на Белев, така и от него лично.
Най-пресният пример е планът на парк Българка, в изготвен от екип с ръководител Белев, а в последствие стана скандал, че планът блокира изграждането на тунела под Шипка, поставяйки го в зона с резерватен режим. Поръчката е на стойност 2.6 милиона лева.
Интересно е, че планът бе утвърден от Министерски съвет три дни след като Белев стана зам. министър на екологията.
Не закъсняха и реакциите на изказването на Тома Белев.
Богомил Бонев: Нагъл
Нагъл. Може да претендира само за създаването на Корояд в парковете, до които е бил допуснат.
Достатъчно е да се разходите по Витоша.
Като например - парк Витоша (13 години директор на парк Витоша). Нито един нормално работещ лифт (Симеоновския - горе долу), достъп до планината само с автобус и кола - ако не можете да се качите пеша, разбира се... Дейност подчинена на философията - планината, природата въобще сама за себе си, а човекът - като интервент в природата...
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: