140 загинали след безредици в Китай

https://blitz.bg/svyat/140-zaginali-sled-bezredici-v-kitay_news55713.html Blitz.bg

140 души са загинали при безредиците в административния център на Синцзян-Уйгурския район Урумчи, предаде BBC. Ранените са 800 души. Вчера в китайския автономен район Синдзян избухнаха сблъсъци между уйгури и китайските сили за сигурност.

Полицията в областта е задържала стотици във връзка с безредиците. Издирват се още 90 души във връзка с безредиците.
Според властите в Пекин насилията са били организирани от дисиденти уйгури, живеещи в изгнание, които подстрекавали местните уйгури да нападат етническите китайци. Уйгурите са тюркоезичeн народ, изповядващ исляма. Сред някои от уйгурските националисти е разпространена идея за отделяне от Китай и създаването на собствена мюсюлманска държава. В Урумчи живеят около 1,5 млн. китайци и около 250 хил. уйгури. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай