1984: ЕС обяви, че започва да налага цензура на новините от Русия и Китай
Авторитарните режими се опитват да създават дезинформация. Създадохме инструменти за откриване и разкриване на тази манипулация, обясни Жозеп Борел
Европейският съюз ще създаде нова платформа за противодействие на кампаниите за дезинформация от Русия и Китай, обяви върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел във вторник, цитиран от EURACTIV.
Така нареченият Център за споделяне и анализ на информация в рамките на дипломатическата служба на ЕС ще се стреми да проследява манипулирането на информация от чуждестранни участници и да координира действията си с 27-те държави членки и гражданското общество.
"Авторитарните режими се опитват да създават дезинформация и да я манипулират. Създадохме инструменти за откриване и разкриване на тази манипулация, но това не е достатъчно и трябва да отидем по-далеч", каза Борел на събитие, свързано с темата в Брюксел.
Белгийски професор: Всеки несъгласен с тоталитаризма на Запада ще бъде отлъчван
Той предупреди за „нова вълна“ от дезинформация на изфабрикувани изображения, видеоклипове и уебсайтове, представящи се за медии, разпространяващи се „със скоростта на светлината в социалните мрежи и приложенията за съобщения“.
„Трябва да разберем как са организирани тези кампании за дезинформация, за да идентифицираме участниците в манипулациите на общественото мнение“, добави Борел.
Идеята е да има децентрализирана платформа за обмен на информация в реално време с държави, агенции за киберсигурност и неправителствени организации, което позволява по-добро разбиране на възникващите заплахи и дезинформация. Целта е да се реагира по-бързо на тях.
Натискът идва след като почти година след нахлуването на Русия в Украйна, ЕС се бори срещу опитите на Русия да манипулира и изкривява информацията за войната.
"Модел на поведение"
Съществуващото звено за дезинформация на ЕС, подразделението Stratcom на дипломатическата служба на ЕС, в първия си доклад отбеляза, че по-голямата част от манипулирането на чужда информация през 2022 г. е било съсредоточено предимно върху твърдения, подкрепящи руското нахлуване в Украйна.
Докладът е събрал информация от 100 случая за тактики, техники и процедури, които Русия и Китай използват за манипулиране на информация.
Според извадка, използваните техники са предимно базирани на изображения и видео, многоезични са и се разпространяват чрез гъста мрежа от потребители.
Вредното съдържание често е разпространявано чрез кръстосано публикуване в платформи, общности и групи, се казва в доклада.
Освен това докладът установи, че руските и китайските дипломатически канали също са замесени, особено чрез платформи като "Туитър", като дезинформацията и други информационни манипулации рядко се появяват само на един език.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
21 Коментара: