Сърфист се натъкна на огромна Португалска галера край бреговете на австралийския щат Куинсланд, пише „Дейли мейл”. Опасната твар, чиято дължина надхвърля 2 метра, се е появила след тропическия циклон Ома.

„Циклонът носи към брега гигантски португалски галери. Дъската ми е дълга 2,4 метра... Спасявайте се”, пише в коментар към видеото си сърфистът Нийл Камерън.

Потребителите в мрежата веднага започнаха да обсъждат автентичността на находката. „Истинска ли е? Кракът ми няма да стъпи в океана, ако е така”, са само част от коментарите, които се появиха под видеото. 

Португалската галера е желеподобно, морско безгръбначно. Често бива неправилно наричано медуза, но всъщност не е едно-единствено животно, а сифонофора – колония от четири типа миниатюрни, силно изменени индивиди, представляващи специализирани полипи и медузоиди, всеки от който изпълнява някаква функция, като част от тялото. На външен вид представлява грозд от „пипала“, провесени от пълен с газ тъмносин, наподобяващ на платно на ветроход орган (плавателен мехур), който се издига на около 20 см. над морската повърхност и с който става придвижването – откъдето идва и името на организма. В пипалата, със спираловидна форма са разположени капсули, съдържащи отрова, която предизвиква парализа.

Ако някое от тези пипала докосне предмет, веднага изстрелва над 750 000 отровни клетки. Отделени от тялото, пипалата може да причинят не по-малко болезнени последствия след ужилване, дори седмици, след като са били изхвърлени на брега. Изстреляната отрова достига до лимфните възли и – в зависимост от нейното количество – може да причини много мъчителна болка. Може да предизвиква смърт при ужилване.

Португалската галера се среща по бреговете на Австралия, южната част на Северна Америка и по протежение на Гълфстрийм, в субтропическите води на Индийския и на Тихия океан.