Abrams и HIMARS тръгнаха по улиците на Варшава ВИДЕО
С парада си Полша се надява да отправи послание към Москва и към избирателите преди изборите през октомври
Полша извади танковете и направи нещо невиждано от времето на Студената война - най-големия военен парад. Той се проведе днес във Варшава. С него бе отбелязана годишнината от членството на страната в НАТО, пише "Стандарт".
С парада си Полша се надява да отправи послание към Москва и към избирателите преди изборите през октомври, предава Ройтерс.
Инвазията на Русия в Украйна превърна укрепването на въоръжените сили в приоритет за управляващите в Полша националисти "Право и справедливост" (ПиС), а с разгара на предизборната кампания огромната демонстрация на военна техника дава шанс да увеличат одобрението си сред избирателите.
"Този парад ще бъде различен от предишните; ще можем да видим как напредва процесът на модернизиране на оборудването на полската армия", каза министърът на отбраната Мариуш Блашчак в неделя.
Święto Wojska Polskiego znakomicie łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dlatego właśnie to najlepszy dzień, aby mówić o naszym bezpieczeństwie. Bezpieczeństwie tu i teraz. Bezpieczeństwie Polski w 2023 roku i w przyszłości, bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków –… pic.twitter.com/zMpp2VFXy2
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 15, 2023
В парада за Деня на въоръжените сили, който се провежда на 103-ата годишнина от победата на Полша над Съветския съюз в битката за Варшава, 2000 войници от Полша и други страни от НАТО ще преминат през столицата, придружени от 200 единици военна техника и 92 самолета.
Представеното оборудване включва закупени от Съединените щати танкове M1A1 "Ейбрамс", южнокорейски танкове K2 и самоходни гаубици K9, както и ракетни установки HIMARS и системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът".
В парад вземат участие също полски бойни машини на пехотата "Борсук" и бронетранспортьори "Росомак".
ПиС, която е на власт от 2015 г., казва, че парадът ще демонстрира как възстановява армията след години на недостатъчни инвестиции при предишната администрация. Партията обеща да удвои размера на армията и да похарчи около 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана тази година.
Опозиционните депутати обаче казват, че правителството използва армията за собствена политическа изгода.
"Използването на полската армия за предизборна агитация е позор за ПиС... Не на политизирането на армията!", написа в социалните медии Михал Шчерба, депутат от най-голямата опозиционна партия, либералната Гражданска платформа.
ПиС остава начело в повечето проучвания на общественото мнение, но преднината й е малка и изглежда малко вероятно да спечели пълно мнозинство.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
Този рай , води в АДА .
Днес руските хакери са блокирали стратегическото радиоелектронно разузнаване в Украйна. Стотици постове са блокирани. Извадена е от строя апаратурата, доставена от сащ, англия и полша. Ако положението не бъде овладяно много бързо, ще има масово бягство от фронта.
ли този олигофрен е замесен?.Взима се много на сериозно,но като разследващ журналист е пълна нула.Пробива само с русофобските си писания.
Този коментар е за статията със задържаните българи в Англия.
И на тези ще им дойде ред. Само че руснаците тогава трябва да късат главички до последния полски хохъл.
Чърчил го е казъл: Полша хиената на Европа. Но няма хиена която да е победила лъв.
Да не дава господ/така казва народа/ война между РФ и НАТО,че Полша първа ще изчезне от лицето на планетата Земя...
ват 103 години от победата под Варшава,но 20 години покъсно ги сполетя Катинското клане.Именно то е отговора на СССР за убитите руснаци под Варшава.Руснакът никога не оставя коня си в калта.Може със закъснение .но всичко се връща.