Афганистан вече не е №1 в опиума, измести го...
Граничният регион на "златния триъгълник" между Мианмар, Лаос и Тайланд отдавна е средище на незаконно производство и трафик на наркотици
Според доклад на ООН, публикуван на 12 декември, Мианмар понастоящем е най-големият производител на опиум в света, като изпреварва Афганистан след потушаването на търговията от талибаните, предаде АФП.
Според Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC) през 2022-23 г. Мианмар е произвела приблизително 1 080 метрични тона опиум, което е над три пъти повече от Афганистан през същия период.
Данните идват, след като производството на опиум в Афганистан спадна с около 95 % до около 330 тона след забраната на талибаните за отглеждане на мак през април миналата година, според UNODC.
Граничният регион на "златния триъгълник" между Мианмар, Лаос и Тайланд отдавна е средище на незаконно производство и трафик на наркотици, особено на метамфетамин и опиум.
Общата приблизителна стойност на "опиатната икономика" на Мианмар се е увеличила до между 1 млрд. и 2,4 млрд. долара - еквивалент на 1,7 до 4,1 % от БВП на страната през 2022 г., съобщиха от UNODC.
Миналата година в Мианмар са били произведени около 790 метрични тона опиум, съобщи агенцията.
Легалната икономика на Мианмар е разрушена от конфликти и нестабилност, откакто военните завзеха властта през 2021 г., което принуди много фермери да отглеждат мак.
Лошият достъп до пазари и държавна инфраструктура, както и необузданата инфлация "изглежда са изиграли значителна роля в решенията на фермерите в края на 2022 г. да отглеждат повече мак", се казва в доклада.
Очакваното производство на опиум за 2022-23 г. е на най-високото си ниво от повече от 20 години, заяви UNODC.
Службата на ООН за наркотиците и престъпността също така заяви, че отглеждането на мак в Мианмар става все по-усъвършенствано, като увеличените инвестиции и по-добрите практики - включително подобреното напояване и евентуалното използване на торове - повишават добивите.
В Афганистан, който от няколко години е най-големият производител на мак в света, отглеждането му се срина, след като талибаните обещаха да сложат край на незаконното производство на наркотици.
Миналата година маковите култури съставляваха почти една трета от общата селскостопанска продукция на страната в стойностно изражение, но площта, използвана за отглеждане на мак, се сви от 233 000 хектара в края на 2022 г. до 10 800 хектара през 2023 г.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: