Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) прие резолюция за промяна на санкционния механизъм, която позволява на Русия да се завърне в работата на парламентарната асамблея с право на глас. „За“ резолюцията гласуваха 118 депутати, 62 са против, а има и 10 въздържали се, предават АФП и други информационни агенции. .

Единодушно са завръщане на Русия в ПАСЕ гласуваха делегациите на Турция, Словакия, Сърбия, Португалия, Норвегия, Италия, Испания, Исландия, Франция, Азербайджан и Австрия. За завръщане на Русия гласува и огромното мнозинство от представителите на делегациите на Нидерландия, Молдова, Чехия, Швейцария и Германия.

В няколко делегации гласовете на депутатите бяха разпределени неравно, с превес на тези, които са гласували против връщането на Русия. Това са Швеция, Великобритания, Грузия, Латвия, Полша, Естония и Литва. Украйна гласува против в пълен състав.

Според резултатите от гласуването, публикувани на сайта на асамблеята,

резолюцията в пълен състав са подкрепили:

Франция (за – всичките 16 делегати);
Испания (5 за);
Италия (12 за, 1 въздържал се);
Норвегия (5 за);
Австрия (5 за);
Словакия (3 за, 1 против);
Португалия (3 за, 1 против);
Сърбия (5 за);
Турция (10 за);
Азербайджан (6 за).

Частично резолюцията за връщането на Русия в ПАСЕ са подкрепили:

Швейцария (4 за, 1 против);
Германия (11 за, 2 против);
Молдова (2 за, 1 против);
Чехия (2 за, 1 против, 1 въздържал се);
Армения (3 за, 1 против);
Холандия (5 за, 2 против).

Изцяло против са гласували:

Украина (10 против);
Грузия (5 против).

Преобладаващо против са гласували:

Полша (9 против, 1 за);
Литва (4 против);
Латвия (3 против);
Естония (3 против);
Великобритания (8 против, 2 за, 3 въздържали се);
Швеция (4 против, 1 за).

На гласуването не е присъствал нито един от делегатите на Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Северна Македония, Черна гора, а също Унгария, Испания, Люксембург, Малта, Монако и самата Русия. Отсъствали са представители и на част от останалите държави, които обаче все пак са били представени при гласуването. Броят на отсъстващите делегати е достатъчен, за да бъдат обърнати резултатите от гласуването, след което обидената Украйна взе решение да напусне ПАСЕ.

ПАСЕ е един от органите на Съвета на Европа, в който заседават делегации от парламентаристи от 47-те страни членки. Асамблеята не взима законово обвързващи решения, но отправя препоръки или иска отчетност от правителствата за зачитането на човешките права и демокрацията. От 2014 г. в ПАСЕ бе сцена на конфликт между Русия и Украйна, отбелязва АФП.

За да бъде санкционирана анексията на Крим, руската делегация в ПАСЕ бе лишена от правото на гласуване. В отговор Москва бойкотира ПАСЕ и през 2017 г. спря да изплаща годишната си вноска в Съвета на Европа. Освен това Русия поиска гаранции, че повече няма да бъде санкционирана и заплаши, че ще напусне организацията, което би било прецедент и би лишило руските граждани от достъп до Европейския съд за човешките права.

Повечето страни не искат да се стига до такава екстремна ситуация, макар Украйна и подкрепящите я балтийски държави и Великобритания да са на мнение, че връщането на Русия в ПАСЕ ще е първи пробив в санкциите на Запада, наложени на Москва заради анексията на Крим, добавя АФП.