АЛ ще сформира части за борба със сомалийските пирати

https://blitz.bg/svyat/al-shte-sformira-chasti-za-borba-sas-somaliyskite-pirati_news27077.html Blitz.bg

Арабските държави започнаха консултации за сформирането на военноморска част за борба със сомалийските пирати в Червено море, съобщи пред журналисти в египетската столица Кайро генералният секретар на Арабската лига Амр Муса.

“За сигурността и стабилността в акваторията на Червено море е необходима арабска военно-морска групировка, утвърдена от съвета на министрите на АЛ и от Арабския съвет за мир и сигурност”, каза Муса. По думите му общоарабската част може да се използва в бъдеще и при възникване на други заплахи за сигурността в региона. Той съобщи, че вече е изпратил съответните послания до всички министри на външните работи на арабските държави. Сред първите засегнати от проблема с пиратството край сомалийските брегове бяха арабските държави. Кораби от Обединените арабски емирства, Йемен, Египет и Саудитска Арабия бяха многократно нападани от пирати. Саудитският сепуртанкер “Сириус” все още е в техни ръце и за освобождаването му е поискан откуп от няколко милиона долара. Освен това заради действията на морските разбойници Египет може да се лиши от едно от най-важните си приходни пера – таксите за преминаване през Суецкия канал. Страната вече обяви, че е готова да се включи в международните усилия за борба със сомалийските пирати. В момента по сомалийското крайбрежие държавите от Европейския съюз провеждат военно-морската операция “Аталанта”, а кораби на други държави също патрулират в региона. Според данни на ООН само през 2008 г. край бреговете на Сомалия са регистрирани над 120 пиратски нападения, отвлечени са 35 кораба с общо над 600 души на борда. Според различни изчисления разбойниците ще получат като откуп за тях между 30 и 150 млн. долара. /РИА “Новости”
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай