След бързия успех на ваксинирането и намаляването на заразените Израел започва да отваря магазини и културни обекти. Има обаче условие: който иска да ги ползва, трябва да е ваксиниран.

Израел бе сред пионерите в пандемията - реагира бързо и овладя кризата; първи в света наложи втора карантина, когато заразените отново се увеличиха; бързо купи милиони ваксини, дори с цената на спорна договорка с "Пфайзер" за споделяне на данни; и бързо набра скорост и стана рекордьор по дял на ваксинирани.

Сега останалите държави вероятно ще наблюдават това частично разхлабване "на две скорости" - една за ваксинирани и друга за неваксинирани - с интерес, за да видят дали ще могат да го приложат сами.

Какво се променя

В градове с по-малка заболеваемост част от учебния процес ще е отново присъствен, както и в "оранжевите" (по-тежко засегнати от заразата), където 70% от хората са ваксинирани.

Търговските центрове, музеите и някои кафенета отварят за всички при спазване на правилата за социална дистанция и други трудови норми на работното място в условията на коронавирус,  приети в Израел.

Фитнес зали, басейни, киносалони, някои храмове и хотели обаче ще са достъпни само за доказалите, че са ваксинирани, със системата на т. нар. Зелена значка - получили двете си дози в интервал от 21 дни преди поне седмица или които са оздравели. Това ще става с QR код, кйто би трябвало да ускори процедурата.

Това е първият етап. След две седмици по същите правила ще отворят всички ресторанти, ще може да се провеждат конференции.

Някои ограничения ще са в сила засега и за ваксинирани, и за неваксинирани. Например няма да се увеличава допустимият брой хора, които се събират в религиозни храмове.

"Продължаваме с отговорното отваряне на принципа "ваксиниран си - вътре си"," каза министърът на отбраната Бени Ганц преди няколко дни.

Важен тест за "Пфайзер"

Няколко израелски проучвания в последно време дадоха сигнал, че ваксинирането, в което Израел използва основно препарата "Комирнати" на "Пфайзер" и "Бионтех",  нече намалява разпространението на заразата.

За пръв път обаче, с разхлабването, това ще може да се провери на практика. Получилите две дози израелци ще достигнат 3 млн. до дни - почти половината пълнолетни - а още мнозина ще получат втора в близките седмици. Ако подновяването на социалния живот не доведе до нов скок на заразените, глобалният тест на ваксината на "Пфайзер", поне за момента, ще изглежда успешен.

 

 

Ваксинационната кампания е важна за премиера Бенямин Нетаняху месец преди изборите.


Изпитание за властта

 

Ограниченията за неваксинирани не са само прищявка, нито просто средство за контрол на пандемията (макар Израел действително да търси начин да избегне кризата от миналата година - тогава рязкото и необмислено сваляне на карантината влоши ситуацията). Кабинетът вижда в тях възможност да насърчат колебаещите се дали да се ваксинират. Тези потребности се преплитат и с наближаването на поредните предсрочни избори на 23 март. След месец премиерът Бенямин Нетаняху отива на избори с надеждата, че успехът на ваксинацията би му помогнал.

Рекордната скорост на ваксинационната кампания в Израел е под въпрос. След обхващането на хората над 60 г. по-младите граждани се колебаят да се имунизират и броят на поставените инжекции на ден е спаднал рязко, а над 2 млн. души над 16-годишна възраст изобщо не са се регистрирали за ваксиниране, сред тях са една четвърт от учителите в страната. Сред израелците и сред съсловни и правозащитни организации вече има оплаквания заради рисковете работодателят да иска информация дали служител се е ваксинирал.

Миналата неделя (първия ден от работната седмица в Израел) страната също така направи крачка, за която членки на ЕС вече са си навличали критики. Кабинетът одобри предложение, според което местните власти биха имали право да получават имената и други данни за жители, които още не са били ваксинирани.

Целта на мярката според Нетаняху е да се "насърчат (тези жители) да се ваксинират и да спасят живот". Министри от кабинета му се съгласяват, че предложението съдържа "прецеденти, с които трябва да внимаваме". Данните според министъра на туризма Орит Фаркаш-Хакоен трябва да са основно за хора на или над 50 години.

Правото да не се ваксинираш

От цялата стратегия произлизат неудобни въпроси за права, задължения и "общото благо", пише  "Ню Йорк таймс". Вестникът цитира думите на здравния министър Юли Еделщайн, че който не се ваксинира, ще изостане и отбелязва, че днешното отваряне предхожда местни инициативи - например експеримент с търговски център или малки градчета, където към обичайния си живот могат да се върнат ваксинирани или преболедували.

 

Възможно е да се аргументира ограничаване на личните свободи с общото благо, казва д-р Мая Пелед Раз, експерт по медицинско право и етика в университета в Хайфа. Работодателите не може да задължават служителите да се ваксинират, но е възможно да им бъде разрешено да наемат само ваксинирани, ако в противен случай бизнесът им би пострадал. За развлекателните дейности, от друга страна, всеки решава сам дали иска да посети такъв обект и на каква цена.

 

Здравното министерство междувременно предлага законодателство, което да задължи неваксинираните служители, чиято работа включва контакти с други хора, да се изследват веднъж на два дни.

 

Има обаче и "право да не бъдеш ваксиниран," казва за "Франс прес" Хагай Ливайн, професор по обществено здраве от Еврейския университет в Ерусалим. "Мисля, че хората трябва да го направят, но не можеш да ги принудиш."