Столицата на Индонезия може да се озове под водата до 2050 г., предупреждава Phys.org, позовавайки се на данни на Националната агенция за изследвания и иновации.

Експертите са на мнение, че, ако не бъдат взети необходимите мерки за намаляване на последиците от глобалното затопляне до средата на века ще бъдат потопени най-малко 25% от мегаполиса.

Повишаването на температурите предизвиква топене на ледниците в Антарктика, Гренландия и на Хималаите. Това повишава постепенно нивото на световния океан и поставя под заплаха крайбрежните райони на Земята. Силните циклони и приливите, предизвикани от климатичните изменения, както и проливните дъждове ще задълбочат ситуацията. За решаването на тези проблеми са необходими огромни усилия, се казва в статията.



Според последните изследвания на IPB University, между 2019 и 2020 г. различни части на Джакарта са били застрашени от потопяване с 1,8 – 10,7 см. Една от причините за такова явление е масовото използване на подпочвени води. Това създава празни пространства под столицата и предизвиква слягане на почвата. Успоредно с това нивото на световния океан се увеличава и сега е с 13 – 20 см по-високо, отколкото през 1900 г.

В статията се подчертава, че дори американският президент Джо Байдън през юли е посъветвал Индонезия в следващите 10 години да премести столицата си на друго място, тъй като заради изменението на климата Джакарта може да остане под вода.

Учените неведнъж обръщат внимание на необходимостта от смекчаване на последиците от глобалното затопляне на Земята. Повече от 190 държави подписаха Парижкото споразумение, което предвижда да се задържи повишаването на температурата на планетата в рамките на 1,5 ºС.

Съгласно този план, държавите трябва да предприемат конкретни мерки за адаптиране към климатичните промени, намаляване на вредните емисии и преход към възобновяеми източници на енергия.