Полицаят Ксавие Жюжеле, който бе разстрелян вчера в Париж, през ноември 2015 година е освобождавал от терористите залата „Батаклан”. В интервю той тогава заяви, че е важно да се даде отпор на тероризма. Стрелбата с автомат в самото сърце на френската столица, препълнен с полиция и военни в навечерието на изборите, шокира цялата страна.
Специалните служби претърсват предградията. Кандидатите за президент променят своите планове. А избирателите се готвят да гласуват в режим на извънредно положение. Ревът на сирените парализира „Шанз Елизе”. Шума от изстрели, викове, плач и паника. Хората бягат, полицията блокира улиците.
 
„Опитват се да ни изплашат няколко дни преди гласуването на най-красивия булевард на света. Трябваше и президентът да произнесе реч. Това много безпокои и нас, и туристите, и целия свят”, казва парижанин.
 
„Знаем това, което ни казаха там в ресторанта. Държаха ни в ресторанта, току що ни пуснаха. И един каза, че сякаш се е приближило Ferrari и някой е започнал да стреля. Всички избягахме”, споделя своите впечатления възрастна жена. 
 
Очевидци снимат с телефони как от сиво Audi изскача мъж с автомат Калашников и стреля по полицаите. Един е убит, двама са ранени, ранена е и жена-чужденка.
 
В багажника – помпово оръжие, адреси на полицейски управление, включително и на онова, в което 39-годишният Карим Шерфи е лежал. Той е бил осъден на 20 години за покушение срещу трима души, включително и двама полицаи. Пуснат е предсрочно, през февруари 2017 година отново е задържан по подозрение в подготовка на нападение. „Карим Шерфи бе отново задържан по подозрение в подготовката на нападение. Той си е купил в интернет ножове и маски. Но тогава доказателствата не са били достатъчни и той е бил освободен”, заявява прокурор Франсоа Молен.
 
Отговорността за терористичния акт поема „Ислямска държава”.  Френските служби обявиха за издирване 35-годишният белгиец Юсуф ел Осри. Разликата в името е само една буква. Мъжът на сутринта сам отива в полицията в Антверпен, заявявайки, че това е грешка. Но е арестуван, а при обиска на дома му са открити билет за влак за Франция, оръжие и черни маски.
 
„Сърцата ни са с полицията”, гласи надпис на плакат, окачен над мястото, на което бе убит полицая. Там е издигнат импровизиран паметник. Хората носят цветя, свещи и писма, на дървото е завързан червен шал. И всичко това се случва в центъра на Париж, на „Шанз Елизе”, където и в момента има много хора. За това, което се случи вчера, остава още една следа – следите от куршуми по стъклата.
 
Поредният терористичен акт разбърка картите в и без това непредсказуемата предизборна кампания. Преди деня за размисъл Макрон, Льо Пен и Фийон отменика своите демонстрации, Меланшон, напротив, реши да се срещне с избиратели. Темата икономика отиде на заден план, на първи се оказа сигурността.
 
„Необходим ни е президент, който да действа, който да ни защитава, защото страната се намира в състояние на война. И нашият отговор трябва да бъде всеобхващащ, тоест в мащаба на цялата страна”, поясни кандидатът за президент от „Националния фронт” Марин Льо Пен.
 
Терористични актове по улиците и война в политическите кръгове. Премиерът Бернар Казньов, който винаги се е странял от предизборните интриги, неочаквано направи извънредно изявление. Той открито атакува двамата претенденти Марин Льо Пен и Франсоа Фийон. Основните им съперници – протежето на Оланд Емануел Макрон и социалиста Бенуа Амон – Казньов не пипна.
 
„Нито един детайл от разследването не сочи за наличието на връзка между имиграцията, бежанците и това, което се случи в нощта в Париж. За нашите сънародници тази атака е трагедия. А госпожа Льо Пен се надява да я превърне в поле за възможности, да я използва като предизборно мероприятие, без да мисли за истината”, заяви френският премиер.
 
Решаваща роля в първия тур, най-вероятно, ще изиграе електоратът, който все още не е решил как да гласува, или една трета от френските граждани.
 
Превод и редакция: БЛИЦ


 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!