Австрия иска най-голямата западна банка в Русия – Райфайзен банк, да бъде заличена от черен списък на Украйна в замяна на подписването на нови санкции на Европейския съюз срещу Русия, казаха двама души, запознати със ситуацията, цитирани от Агенция Ройтерс.

Австрия и банката искат тя да бъде извадена от украински списък с т.нар. "международни спонсори на войната", който има за цел да засрами компаниите, които правят бизнес в Русия и с платените си данъци реално подкрепят военната машина на Москва.

Последният тласък подчертава дълбоката икономическа връзка на Австрия с Русия, решимостта на банката да запази печелившия си бизнес там, както и избледняващия по-широк стремеж на Запада да изолира Москва.

Въпреки че Австрия публично подкрепя Украйна, няколко официални лица казват, че не са склонни напълно да прекъснат десетилетните си връзки с Русия, смятайки, че все пак ще е възможно да възстановят отношенията.

По-рано през октомври външният министър на Австрия Александър Шаленберг открито разкритикува този черен списък като го нарече „произволен“. Райфайзен е единствената австрийска компания в списъка.

Австрийските официални лица са изразили загрижеността си относно списъка в Брюксел, включително на срещи на служители на ЕС и дипломати през последните седмици, казаха трима души, запознати с въпроса.

Представители на банката също се срещнаха с представители на Националната агенция за превенция на корупцията на Украйна, която изготвя списъка, за да обсъдят как да извадят групата от него, казаха хора, запознати с въпроса.

Някои компании, като унгарската OTP Bank, бяха извадени от списъка, след като правителството в Будапеща настоя за отстраняването й – ход, който раздразни австрийските служители и банката.

„Намираме за несправедливо, че сме в списъка“, каза говорител на банката. Австрийското канцлерство съобщи, че правни документи относно санкциите на ЕС са били представени във вторник, като отказа да коментира повече.

Присъствието на Райфайзен подчертава дълбочината на отношенията между Австрия и Русия, които поддържат тесни връзки чрез руски газопроводи и финанси, като Виена е център за пари от Русия и нейните бивши съветски съседи. Лобирането на Австрия, повтарящо подобни действия на Унгария, рискува да подкопае съюза на Европа с Украйна.

Западните съюзници на Киев изляха милиарди долари финансова и военна помощ в Украйна и подкрепиха широкообхватни санкции срещу Русия, но повече от 21 месеца след началото на войната на Киев вече му е по-трудно да поддържа тази твърда подкрепа.

Украйна се надява да осигури два големи пакета помощ от Съединените щати и Европейския съюз за следващата година, но и двата пакета срещнаха политическа съпротива и затънаха в дебат.

Въпреки че черният списък няма юридическа сила, той има символично значение, като засилва обществения натиск върху Райфайзен да напусне Русия – нещо, което банката е готова да направи, но което все още не се е случило.

Руските власти са дали ясно да се разбере на Райфайзен Банк, която има около 2600 корпоративни клиенти, 4 милиона местни притежатели на сметки и 10 000 служители, че желаят да остане, защото позволява международни плащания.

Ключови австрийски служители се борят с ъгъла на RBI и удвояват усилията си, за да отблъснат натиска върху банката, която е част от индустриална комбинация, която е в основата на икономиката на страната.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук