Байдън, който подписа най-големия закон за климата в историята на САЩ, разгневи еколозите, като одобри проекти за изкопаеми горива. Сега ръководителят на една група казва: „Притеснявам се да върна активистите за климата“.

Екологичните активисти, призоваващи президента Джо Байдън да води по-силна борба срещу изменението на климата, са изправени пред мъчително стратегическо решение: Колко силно могат да го настояват, без да рискуват да хвърлят изборите на Доналд Тръмп?

Въпреки предоставянето на най-голямата инвестиция в действия в областта на климата чрез Конгреса, наливайки стотици милиарди долари в технологии като вятърна енергия и електрически автомобили, Байдън и назначените от него лица се сблъскаха с шумни протести от активисти, ужасени от действията на администрацията, стимулиращи производството на петрол и газ. Недоволството е особено разпространено сред младите избиратели, ориентирани към климата, които демократите се притесняват, че или ще се откажат от изборите през ноември, или ще подкрепят кандидат от трета партия.

Байдън предприе неотдавнашни стъпки, за да укрепи подкрепата си от зеленото крило на демократите, включително пауза за нови одобрения за проекти за износ на природен газ. Но екологичните лидери се чудят колко агресивно могат да подтикнат Байдън да отиде по-далеч, без да нанесат фатални щети на кампанията му – например като го притиснат за позиции, които биха подхранвали обвиненията на Тръмп, че неговият зелен дневен ред застрашава икономиката.

Протестите, заклеймяващи действията на администрацията за изкопаеми горива, също крият риск от допълнително деморализиране на активисти, които виждат всякакви компромиси като обричане на планетата.

„Притеснявам се да върна климатичните активисти“, каза Ерих Пика, президент на Friends of the Earth Action, група, която остро критикува решенията на Байдън да подкрепи инфраструктурни проекти за изкопаеми горива. Предвид съмненията на някои активисти относно Байдън, „мисля, че това е нещо, на което самата кампания трябва да отговори.“

Говорителят на кампанията на Байдън Лорън Хит отказа да обсъди отговорите на активистите на действията на президента относно изкопаемите горива. Тя каза в имейл, че „политиката на президента в областта на климата е мотивирана от здравия разум“.

Но предизвикателството на Байдън беше очевидно в понеделник, когато 100 членове на ръководената от младежите климатична група Sunrise Movement се спуснаха в щаба на кампанията му в Уилмингтън, Делауеър. Полицията арестува 20 протестиращи, които са влезли в офиса на кампанията с надписи, умоляващи Байдън да „води или да загуби“ и да финансира усилията за климата, вместо да изпраща пари на Израел.

Активистите също настояха президентът да обяви „климатично извънредно положение“. Този ход, казаха те, ще отключи изпълнителни правомощия, позволявайки на Байдън да отмени разработването на изкопаеми горива във федералните земи и да насочи производителите да произвеждат продукти за възобновяема енергия.

„Младите хора поставиха летвата за това какво ще е необходимо, за да насочим нашето поколение и да мобилизираме младите хора да излязат до урните на нивото, което направихме през 2020 г.“, каза Стиви О’Ханлън, говорител на Sunrise. „И кампанията на Джо Байдън изглежда не е в крак с това колко висока е тази летва.“

Тъй като Байдън изостава от Тръмп в няколко национални социологически проучвания, едно от последните неща, от които президентът се нуждае, е част от неговата база, която видимо предизвиква конфронтация, каза Марк Лонгабо, демократичен стратег, който е съветвал президентската кампания на сенатора от Върмонт Бърни Сандърс през 2016 г.

„Провеждането на протест на тези момчета в този момент създава неудобство, което може да бъде изтощително“, каза Лонгабо.

От друга страна, протестите предлагат на Байдън възможност да обясни как администрацията му се занимава с климата и чистата енергия, каза Стенли Грийнбърг, демократичен стратег, който също е извършвал проучване на климата в други страни.

Но Грийнбърг предупреди Байдън да не заема резки позиции предвид чувствителността на избирателите към колебанията в цените на енергията, които биха могли да го оставят „маргинализиран“. Вместо това той предложи Байдън да се облегне на начина, по който администрацията му инвестира в по-чисти енергийни източници – ход, който обществеността широко подкрепя.

„Правилната входна точка е, че хората искат промяна и ние всъщност водим промяната по въпроса за климата, за прехода към нетно нула“, каза той.

Млади протестиращи срещу климата многократно са регистрирали неодобрението си към действията на президента, осуетявайки безброй изяви на служители на Байдън и депутати от Демократическата партия, за да поискат администрацията да блокира проекти, които в крайна сметка са одобрени от неговите назначени лица. Те включват 600-милионния барел петролен проект Уилоу в Аляска, който Министерството на вътрешните работи одобри миналия март, и тръбопровода Маунтин Вали, който ще пренася газ от Апалачите до Източното крайбрежие. Производството на петрол в САЩ достигна рекордни нива при управлението на Байдън, докато страната се превърна в най-големия износител на природен газ в света.

Но О’Ханлън призна реален риск, че действия като протеста на централата на Sunrise могат да направят Байдън да изглежда слаб и още по-непопулярен – нещо, което би било от полза за Тръмп, който обеща тотално нападение срещу политиките на Байдън за климата.

Sunrise преминава през вътрешен процес, за да разбере колко яростно трябва да настоява, каза О'Ханлън. „В момента е трудно да се каже как точно ще вървим по тази линия.“

Проучванията отразяват разочарованието, което тази силно активна група гласоподаватели изпитва от Байдън, водени от това, което смятат за неговия неадекватен напредък и неспазени обещания относно изменението на климата.

Рейтингът на одобрение на Байдън е 39 процента за хора на възраст между 18 и 29 години, според анкета на младежкия вот на Harvard Kennedy School Institute of Politics, публикувана през декември. Само 39 процента от тази група вярват в справянето му с изменението на климата. (Само 19 процента казаха, че вярват на Тръмп по въпроса, докато 41 процента избраха „нито едно от двете.”)

Миналите избори дават основание на демократите да се опасяват, че това нещастие може да навреди на кампанията на Байдън. По време на надпреварата през 2000 г. гневът сред много еколози в Южна Флорида относно предложеното преустройство на военновъздушната база близо до Евърглейдс помогна за насочването на гласоподавателите към кандидата на Зелената партия Ралф Нейдър и дори накара вицепрезидента Ал Гор да намали планираните предизборни изяви в щата от страх да бъдат посрещнати от срамни протести. Нейдър грабна повече от 97 000 гласа в решаващия суинг щат, който Гор загуби от Джордж У. Буш с 537 гласа.

Тогава, както и сега, критиците на кандидата на Демократическата партия за юздата на прогресивната левица бяха приканени да се задоволят със статуквото.

„Ако репликата върви, „Вижте всичко, което направихме. Трябва да сте доволни, това никога не работи с хората“, каза Джейми Хен, дългогодишен организатор на климата, който е директор на групата за застъпничество Fossil Free Media.

Поддръжниците на околната среда на Байдън не са съгласни как най-добре да мотивират избирателите, които са загрижени за изменението на климата, да се обърнат към президента. Една фракция на екологичното движение е уверена, че рекламирането на постиженията на Байдън ще помогне на гласоподавателите да разберат, че неговият климатичен рекорд е несравним. Но по-прогресивният фланг залага, че публичната конфронтация и безмилостният натиск ще принудят Байдън към още по-агресивни действия, които вълнуват хората, които все още са встрани.

Всички групи са съгласни за едно нещо: избирането на Тръмп би било пагубно за постигането на целите на САЩ в областта на климата. Но това не оживява гласоподавателите, които виждат подобно рамкиране като избиране на по-малката от двете злини – включително някои, които също са мотивирани от други политики на Байдън, като подкрепата за Израел.

„Някои хора може да не са съгласни с няколко решения по-специално“, каза Тиернан Ситенфелд, старши вицепрезидент по правителствените въпроси към Лигата на избирателите за опазване, чийто комитет за политически действия, LCV Action Fund, подкрепи преизбирането на Байдън миналата година.

Но, каза тя, когато става дума за победа над Тръмп, „този избор не може да бъде по-ясен: президентът, който е направил повече за климата от всеки друг досега, или най-антиекологичният президент досега“.

Пика каза, че усилията за обучение на избирателите в подкрепа на екологичните постижения на Байдън едва ли ще повлияят на недоволните активисти. Тези хора вече са силно ангажирани в политическия процес и искат да видят Байдън да предприеме по-драстични действия за ограничаване на инфраструктурата за изкопаеми горива, каза той.

„Само да говорим за чиста енергия или регулаторни елементи, не мисля, че са достатъчни, за да привлекат тези хора“, каза той. „И много от тези хора са в състояние на суинг, което ще има значение.“

От друга страна, някои от действията на Байдън предизвикаха положителен отговор от екоактивисти. След като той обяви паузата на новите разрешителни за износ на газ - така че неговите агенции да могат да преоценят климатичните и икономическите въздействия на износа - редица групи отмениха седящата демонстрация, която планираха да проведат в Министерството на енергетиката.

Вместо това, приблизително 300 души – включително някои, които бяха дошли за седящата демонстрация – и законодатели като представителя Александрия Окасио-Кортез (D-N.Y.) и Прамила Джаяпал (D-Wash.) и сенатора Ед Марки (D- Mass.) се събраха в бар за гмуркане в района на Капитолийския хълм, за да отпразнуват петата годишнина от въвеждането на резолюцията за Зеления нов курс. Конгресът така и не прие този набор от климатични и социални предложения, въпреки че много от екологичните му идеи в крайна сметка намериха място в Закона за намаляване на инфлацията, знаковия закон за климата на Байдън. (Тръмп обедини двете неща, заклеймявайки политиките на Байдън като „Нова зелена измама.“)

„Тези инвестиции намаляват разходите за енергия, създават работни места, увеличават енергийната независимост и защитават нашите природни ресурси, за да могат да се наслаждават на бъдещите поколения“, каза Хит, говорител на Байдън.

Байдън надхвърли очакванията на мнозина в климатичната общност с IRA, заедно със закона за инфраструктурата от 2021 г., който включва повече от 40 милиарда долара за адаптиране към покачващите се морета, горските пожари и сушата, каза Дейвид Киеве, президент на Фонда за защита на околната среда. И администрацията довършва правила, които имат за цел да намалят замърсяването на климата от автомобили и електроцентрали.

Киеве, който е служил в Съвета на Байдън по качеството на околната среда, след като ръководи екологичната кампания на президента през 2020 г., каза, че неговата организация планира да подчертае, че „мотивът“ на Байдън е ясен: той иска да направи повече по отношение на климата, което е обратното на Тръмп.

Байдън „е издържал моя тест за по-голяма ангажираност с климата, отколкото който и да е президент в историята“, каза Киеве. „И мисля, че има някои истории, които трябва да се направят около това.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук