"Политиката на изкуствения интелект става все по-объркана за демократите. Изпълнителната заповед на Байдън се опитва да предложи по нещо за всяка фракция.

Изпълнителната заповед на президента Джо Байдън относно изкуствения интелект, подписана в понеделник на церемония в Белия дом, има нещо, което да отговори на почти всички притеснения относно бързо развиващите се технологии – киберсигурност, глобална конкуренция, дискриминация и технически надзор на напреднали системи с изкуствен интелект", това пише в статия на авторитетното издание "Политико", преведена специално от БЛИЦ.

Списъкът с приоритети от 111 страници привлече незабавна подкрепа както от технологичната индустрия, така и от нейните критици. Но огромният мащаб на заповедта също предполага усилие на Белия дом да тушира нарастващото напрежение между съперничещите фракции на изкуствения интелект във Вашингтон – включително някои със значително влияние в Демократическата партия.

Повечето наблюдатели виждат три широки групи, които се опитват да повлияят на политиката за изкуствения интелект. Има прогресивни хора, които гледат на Изкуствения интелект като на заплаха за американците, до голяма степен поради въздействието му върху въпроси, свързани със сигурността на работата, гражданските права и расовите пристрастия.

Има „дългосрочни привърженици“, които се фокусират върху потенциала на технологията един ден да произведе смъртоносни биологични оръжия или дори да унищожи човечеството. Има и ястреби с изкуствения интелект, които се притесняват, че нововъзникващите технологии могат да подкопаят националната сигурност и геополитическата хегемония на Америка.

Тези лагери често са в противоречие, състезавайки се за внимание и финансиране на програми, докато Вашингтон започва да се занимава сериозно с изкуствения интелект. Но тази седмица всеки има какво да хареса в изпълнителната заповед на Байдън относно изкуствения интелент. „Мисля, че се опитва да направи всички неща“, каза Брус Шнайер, технолог по сигурността и преподавател в Harvard Kennedy School. „Това има много аспекти. Мисля, че се опитват да придвижат всички аспекти напред.“

Но подходът на Белия дом към всичко по-горе може също така да отразява желанието да се избегне разстройването на различни електорати в съзвездието на управление на ИИ - независимо дали това са прогресивни гласоподаватели и организации, които са ключови за демократите, или водещи технологични компании като OpenAI , или ястребови гласове като председателя на Сенатското разузнаване Марк Уорнър (демократ от Вирджиния) и бившия изпълнителен директор на Google Ерик Шмид.

Дебатът относно изкуствения интелект се води предимно в политически кръгове, но „за съжаление, този въпрос вече е политизиран“, каза Нейтън Сандърс, учен по данни, свързан с Berkman Klein Center в Харвардския университет.

Отчасти това се дължи на нарастващото участие на Илон Мъск и други поляризирани фигури в дебатите за изкуствения интелект. Но Сандърс каза, че има и ясни „политически последици за същите фракции“, които сега се борят за господство във Вашингтон – прогресивни, ястреби и финансирани от технологиите, които се тревожат за дългосрочните рискове.

Въпреки че обхватът му може да го направи по-приятен от политическа гледна точка – подход „всичко по-горе“, а не компромис – всеобхватният набор от разпоредби на изпълнителната заповед кара някои да се притесняват, че Белият дом е отхапал повече, отколкото може да дъвче.

„Единствената ни грижа – и не мисля, че сме сами в това – това е много работа“, каза Чандлър Морс, вицепрезидент по корпоративните въпроси в софтуерния гигант Workday. Особено навлизайки в година на избори, агенциите, притеснени от Морс, може да са толкова претоварени от наводнението от директиви за излуствения интелект, че Белият дом може да „отхвърли изпълнителната заповед и нищо да не се случи“.

Даниел Хо, асоцииран директор на Станфордския институт за изкуствен интелект, ориентиран към човека, отбеляза, че в миналото Вашингтон се е борил да изпълни предишни изпълнителни заповеди, свързани с ИИ.

Три гола наведнъж

Ключовите разпоредби в изпълнителната заповед от понеделник изглеждат специално създадени, за да успокоят различни фракции в пейзажа на ИИ.

Много страници от заповедта подробно описват как федералните агенции могат да предприемат стъпки за минимизиране на проблемите в реалния свят, породени от изкуствения интелект. Наред с други неща, той нарежда на Министерството на труда да проучи потенциала ИИ да причини необуздана загуба на работни места; възлага на Бюрото за финансова защита на потребителите и Министерството на жилищното строителство и градското развитие да се справят с това как изкуствения интелект може да влоши дискриминацията в банковия и жилищния сектор; и изисква Службата за управление и бюджет и други агенции да определят как правителството може да използва AI, без да подкопава поверителността на данните.

В изявление от понеделник представителят Ивет Кларк (демократ от Ню Йорк), водещ прогресивен глас на изкуствения интелект,  похвали заповедта за „подчертаване на нови стандарти за справедливост и граждански права“. Представителят каза, че вярва, че „пристрастието към ИИ ще бъде въпросът за гражданските права на нашето време“ и каза, че очаква с нетърпение да продължи работата с администрацията на Байдън.

Поръчката също така поставя ключов приоритет за онези, които се притесняват от екзистенциалните рискове на най-модерните модели на изкуствения интелект. Това изисква компаниите, разработващи най-напредналите системи за излуствен интелект, да предоставят редовни доклади на Вашингтон за техния напредък, включително подробна информация за клъстерите на микрочипове, които използват за обучение на изкуствен интелект.

Предложението е подобно на това, изнесено на изслушване в Конгреса през септември от Джеф Алстот, изследовател в RAND Corporation. Както Alstott, така и RAND са тясно свързани с подхода на „екзистенциалния риск“ към управлението на изкуствен интелект.

И поръчката доставя много за тълпата от националната сигурност. В допълнение към редица нови директиви за киберсигурност, той натоварва Държавния департамент, Министерството на вътрешната сигурност и други федерални отдели да увеличат броя на имигрантите, които притежават напреднали научни и технологични умения. Поръчката също така предприема допълнителни стъпки за подобряване на глобалната конкурентоспособност на Америка в областта на изкуствения интелект, като се обръща внимание на нарастващото високотехнологично съперничество с Китай.

В изявление Warner каза, че е „щастлив да види редица раздели, които са в тясно съответствие с моите усилия относно безопасността и сигурността на изкуствен интелент“.

Зад поръчката

Въпреки че администрацията на Байдън ясно взе под внимание всички фракции, когато изготви заповедта, служители казаха, че са били подтикнати да действат отчасти от политиката на по-ранен технологичен проблем: социалните медии. След много пропуснати възможности за регулиране на водещи технологични платформи като Facebook или YouTube, Белият дом хвърли работата си върху изкуствения интелент като възможност да оформи посоката на следващия голям технологичен скок в света, докато той все още е в начален стадий.

„Ако имахме толкова много разговори в социалните медийни платформи и политиката на социалните медии, преди социалните медии да станат голямо нещо, щяхме да сме много по-добре“, каза един от участниците в разговорите на администрацията, на когото беше предоставена анонимност, за да говори свободно.

В основата на усилията, казаха служители, са принципи, които се надяват да свържат обратно с по-широкото послание на Байдън за преизбирането: необходимостта да се запази доверието в демокрацията и да се защитят индивидуалните права на хората.

Но обхватът на поръчката в крайна сметка надхвърли тези проблеми - нещо, което Хо каза, че е показателно за всеобхватното въздействие на технологията.

„Америка трябваше да действа по широк набор от приоритети, свързани с изкуствения интелект, тъй като иновациите в него изпревариха стратегическите действия по изкуствения интелект“, каза Хо. „Не виждам EO като опит да угоди на всички страни, а вместо това да свърши необходимата работа, за да започне да се занимава с многостранните проблеми.“

И докато Сандърс каза, че политиката вероятно е изиграла известна роля в директивите на администрацията, той отбеляза, че много от разпоредбите са подкрепени от повече от една фракция в борбата сизкуствения интелект.

„Бях поразен от някои от разпоредбите относно имиграцията, които мисля, че много хора биха приветствали на основание на справедливостта и възможностите за хората, които мигрират в САЩ, в допълнение към ползите, които мисля, че те очевидно имат за големи компании, които се опитват да намалят разходите за наемане на таланти“, каза Сандърс.

„Има само естествени области на припокриване между тези общности и може да бъде продуктивно да се приложат някои от тези решения, които засягат и трите.“

Но въпреки ентусиазма от страна на трите фракции на изкуствения интелект, никоя от тях не изглежда да гледа на изпълнителната заповед от понеделник като на заместител на действията на Конгреса.

„Аплодирам ги, че се опитват да използват степента на своята изпълнителна власт, за да предприемат действия в лицето на Конгрес, който не напредва по този въпрос“, каза Сандърс. „Но мисля, че това трябва да напомня на всички нас, че се нуждаем от работещ Конгрес, който може да бъде по-активен в тази област.“

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук