Комисията за установяване на факта лишаване от лична свобода в резултат на въоръжената агресия на Русия срещу Украйна потвърди, че 4337 украински граждани, в това число 3574 военни и 763 цивилни, остават в руски плен, заяви на заседание украинският вицепремиер и министър за реинтеграция на временно окупираните територии Ирина Верешчук, цитирана от Укринформ.

"До момента комисията е провела осем заседания. Въз основа на резултатите е установен фактът лишаване от свобода по отношение на 4337 души. Въз основа на резултатите от заседанията на комисията съответните данни са вписани в Единния регистър на лицата, по отношение на които е установен фактът лишаване от лична свобода в резултат на въоръжена агресия срещу Украйна.

За администратор на този регистър бе избрано Националното информационно бюро към министерството на реинтеграцията", се казва в изявлението, публикувано на уебсайта на ведомството.

По данни на министерството на реинтеграцията на освободените от плен лица, както и на семействата на военнопленници, цивилни заложници и политически затворници, вече са били изплатени 442 милиона украински гривни (11,68 милиона американски долара).

Мобилизация

Близо 20 000 мъже са избягали от Украйна от началото на войната, за да избегнат мобилизацията. Някои са преплували опасни реки, за да напуснат страната. Други са използвали прикритието на тъмнината.

21 113 мъже, които са се опитали да избягат, обаче са заловени от украинските власти, съобщава Би Би Си.

След нападенията на Русия повечето мъже - на възраст 18-60 години, получиха забрана за напускане на страната. Тези, които успяват да избягат, се присъединят към семействата си в чужбина, заминават да учат или да си изкарват някъде прехраната.

„Какво трябва да правя в Украйна? Не всеки е воин. Не е необходимо цялата държава да бъде блокирана. Не можем да изискваме всички да действат абсолютно заедно, както направи Съветският съюз“, коментира Евгений пред Би Би Си.

Британската медия анализира данните за незаконно преминаване на границите. 19 740 мъже са преминали по този начин в Румъния, Молдова, Полша, Унгария и Словакия в периода между февруари 2022 г. и 31 август 2023 г.

Не e ясно как те са успели да влязат в чуждите държави. Но други 21 113 са били хванати при опитите им за бягство. 14 313 са се опитали да преминат пеша или да преплуват границата, а останалите 6800 са разчитали на получени чрез измама официални документи, в които били вписани техни „заболявания“, посочват украинските власти.

Тези, които са изключени от военна служба, включват мъже с медицински проблеми, такива с отговорности за полагане на грижи и бащи на три или повече деца.

Бягства

Някои от бягствата са били драматични. Видеоклип показва мъж, който плува през река Днестър към Молдова. В други кадри са тела на мъже, извадени на брега - удавили се при опит да прекосят река Тиса между Украйна и Румъния.

Но Евгений, строителен работник от Киев, който се намира в молдовски имиграционен център, казва, че просто е преминал границата пеша. След това за избягалите от войната е сравнително лесно да поискат убежище.

Той споделя, че в Украйна се е чувствал в капан - по-младите мъже и тези с военен опит са били извиквани първо за наборната служба.

Репортер под прикритие влиза в контакт с контрабандистите, представяйки се за украинец, който иска да напусне страната. Той открива най-малко шест групи в Telegram - с членство от 100 до няколко хиляди души.

В тях се предлагал набор от услуги - от добавяне на мними деца към семейството му, до най-скъпата опция - медицинското свидетелство за освобождаване, известно като "белия билет", което ще му позволи да напусне и да се върне в Украйна, когато пожелае.

Казват му, че е необходима седмица, за да се изготви всичко. Цената е около 4300 долара.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук