В очакване на президентските избори и процеса на импийчмънт политическата борба в САЩ се разгаря. Партиите, както се е случвало неведнъж, се обвиняват взаимно в подкупи и корупция, пише в. Труд.

Ако обаче се вгледате внимателно, тези обвинения обикновено не водят до наказателни дела, статуквото си остава, а хората от политическия елит продължават да ограбват страната, независимо дали принадлежат към демократите или републиканците.



Точно сега в САЩ книгата на журналиста Питър Швайцер „Профили на корупцията“ стана бестселър. И това е „добре дошло“ за привържениците на Доналд Тръмп при развиващия се импийчмънт на президента. Швайцер събра в своята книга данни за корупционни скандали около демократите, главните преследвачи на Тръмп.

Започвайки с слухове и клюки, книгата стига до напълно сериозни и документирани твърдения. Като начало Швайцер описва нечестните постъпки на видни демократи. Той припомня известния скандал, избухнал през 2016 г. около Бърни Сандърс (един от участниците в праймъризите на демократите), когато се оказа, че този патентован интелектуалец е превеждал в сметките на съпругата си и близките си, дарения за своята кампания и така са присвоени около $ 90 000.

В „Профили на корупцията“ Швайцер излага подробно грозната сага за демократа Ерик Гарчети. През последните 19 години той ръководи целия икономически живот на Лос Анджелис. Отначало той заемаше ръководни постове в общинския съвет, след това става негов президент, а през последните шест години бе кмет на града.

Днес ФБР разследва обширен случай, свързан с подкупи и кражба на бюджетни пари в Лос Анджелис. Самият Гарчети засега отрича всички обвинения, въпреки че неговите асистенти и служители ходят на разпити като на работа. Главните обвинения са свързани с получаване на многомилионни подкупи за предоставяне на парцели безценна земя в Лос Анджелис за строителство.

Но най-зрелищна е главата „Петорката на Байдън“, кръстена по аналогия с „Джаксън 5“, в която бъдещият крал на попа Майкъл Джексън започва своя път към славата.

Авторът разглежда подробно начините, по които семейството на Байдън прави състояние, докато Джо Байдън е вицепрезидент на САЩ. Синът му, Хънтър Байдън успя веднага след официалното посещение на своя баща в Китай да получи $ 1,5 милиарда инвестиции от Държавната банка на Китай. Той сподели този джакпот с приятеля си и съучастника си, доведения син на друг вицепрезидент на САЩ, Джон Кери, Кристофър Хайнц, наследник на империята за кетчупи. След това Хънтър Байдън спечели милиони, като член на съвета на директорите на украинската компания за добив на газ Burisma Holding.

Швайцер смята, че „Хънтър е само върха на айсберга“. Франк Байдън „свари“ докато брат му е вицепрезидент да се сдобие с разрешение да изгради соларна електроцентрала в Ямайка. Другият брат на вицепрезидента, Джеймс е съден за опит да открадне бизнес модела на конкурент. Няколко милиона долара получи и сестрата на Джо Байдън, Валери, като тези пари u дойдоха директно от даренията за президентската кампания на брат u. Накрая зетят на Байдън успя да получи инвестиции за своята компания благодарение на протекциите на всемогъщия тъст.

„Профили на корупцията“, както и предишната книга на Швайцер „Джобните на Клинтън“, заеха водеща позиция в списъка на американските бестселъри.

„Швайцер схвана един от основните проблеми на американското общество, че политиците демократи считат себе си за праведните рицари на политическата коректност, но изненадващо често се натъкват на подкупи, полезни връзки и непотизъм“.

През 2013 г. кметът на Детройт Куаме Килпатрик отиде в затвора за 28 години. Този чернокож политик-демократ, от години присвояваше средства от градския бюджет. Докато той летеше с частни самолети и спеше в скъпи хотели за сметка на данъкоплатците, градът бе принуден да обяви фалит, заради натрупани дългове от $ 18 милиарда.

Преди няколко месеца се призна за виновен в измама и си подаде оставката и Франк Гилиям, кмет на Атлантик Сити в Ню Джърси. Той бе присвоил даренията на местния отбор по баскетбол и ги харчеше за дизайнерски дрехи, туристически пътувания и вечери в скъпи ресторанти. Франк Гилиям е също чернокож и бе член на Демократическата партия. На Атлантик Сити изобщо не му върви. Четири от последните кметове на града бяха осъдени за подкупи.

През 2019 г. ФБР разследва голямо дело за подкупи в Ню Джърси сред властите на щата. Става дума за десетки хиляди долари. Те са били предавани на заподозрените в торби, чанти и дори в чаши за кафе. Следствен експеримент показа, че в една чаша се побират $ 10 000 в банкноти по сто.

Към Демократическата партия принадлежи и известната фамилия Дейли, която от половин век контролира Чикаго, третия по население град в САЩ и стилът на управление на това семейство няма нищо общо с демокрацията, а по-скоро напомня времената на Медичите във Флоренция.

От 1955 до 1976 г. кмет на Чикаго е Ричард Джоузеф Дейли. Малко след смъртта му, постът е наследен от най-големия му син Ричард Майкъл Дейли, кмет на Чикаго от 1989 до 2011 г. Брат му Уилям Дейли ръководеше администрацията на президента Обама.

При Ричард Майкъл Дейли престъпността в Чикаго нараства с наистина зашеметяващи темпове, както и разслоението сред жителите на града. Градът беше разделен на две зони – проспериращ буржоазен север и опасен гетоизиран юг. Почти всички градски обекти бяха приватизирани.

Ричард Дейли успя да си „замине“ едва след като ФБР започна разследване за кражбата на милиони от реновирането на международното летище в Чикаго. Потомственият кмет е откраднал поне $ 48 милиона.

При Дейли се нароиха цели семейства рушветчии. Ярък пример бе чиновникът Олдерман Бърк, който заемаше пост в Общинския съвет от 1969 до 2019 г. В продължение на половин век Бърк защитаваше частните фирми в Чикаго, като им налагаше скъпите услуги на своята адвокатска кантора, а при отказ ги заплашваше да ги съсипе с глоби.

Местните интелектуалци вече наричат корупцията в Чикаго „част от градската култура“ и в това няма никаква изненада, ако си припомним, че той от десетилетия е града на „кръстниците“.

Това е изящно е формулирано от историческото списание Smithsonian, че през XX век в мегаполисите на САЩ е създадено „интересно сътрудничество между профсъюзи, мафиотски кланове и клонове на Демократическата партия“. Или просто казано, политиците, номинирани за кмет от демократите в големите градове като Ню Йорк, Лос Анджелис или Чикаго, служат за параван на престъпните семейства като Дженовезе или Гамбино. Днес, малко се е променило и просто криминалните авторитети са по-шлифовани и се научиха да се сливат с уважавания елит до пълна неразличимост.

И докато официалните власти на САЩ водят ожесточени търговски и информационни войни с Иран и Китай, представителите на елита продължават да въртят бизнес с предприемачи от тези страни. Кметът на Лос Анджелис Гарчети срещу рушвети предостави на китайските предприемачи за застрояване топ парцели от Лос Анджелис. Зетят на Елизабет Уорън, сенатор от Демократическата партия, направи игрален филм с пари от иранското правителство.

Разбира се, медиите, храненици на демократите, побързаха да съобщят, че книгата на Питър Швайцер е пълна с грешки и неточности. Но не можете да заблудите обществото и в Amazon „Профили на корупцията“ е бестселър номер 1.

Очевидно е само, че това завладяващо разследване няма да доведе до никакви резултати. Под ударите на закона могат да попаднат стрелочници, но политиците от най-високия ешелон винаги излизат сухи от водата. Пример за това е неподражаемият Джо Байдън, който заедно със семейството си успя да натрупа милиарди по време на своето вицепрезидентство.