"Би Би Си": Поставена ли е "Ислямска държава" до стената след убийствата на лидерите й?
Критичен тест за способността на терористите да оцелеят без създателите си
Аднани беше един от дузината лидери-основатели на “Ислямска държава” още през 2003-та година. Той беше и сред тези, които възродиха организацията през 2010-та година, когато американските части се изтеглиха от Ирак, изтъква Би Би Си, цитирана от dnes.bg. И, разбира се, поведе завладяването на територия с размера на Великобритания през 2014-та година.
Преди смъртта на лидера “Ислямска държава” вече беше загубила около 50% от завладяното в Ирак и около 20 на сто от това в Сирия. Но все пак екстремистите продължават да са във владение на земи в двете страни колкото Гърция.
Анализатори считат, че отстраняването на водещите фигури в групировката е критичен тест за способността на “Ислямска държава” да оцелее без създателите си. Според иракския експерт Халед Ал Куаши в момента живи са само двама от основателите на радикалната организация.
Преди да бъдат елиминирани, останалите имаха доста роли в групировката, тъй като единствено в тяхно лице джихадистите виждат достойни управляващи, на които може да се има безрезервно доверие.
Освен говорител на организацията Аднани беше и главен емир в Сирия, както и пряк ръководител на терористичните операции в чужбина, най-вече в западните страни. Затова и елиминирането му е считано за ключово от коалицията за борба с екстремистите.
Най-вероятният заместник на Аднани по отношение акциите в чужбина е Тирад ал Джарба, саудитец, известен още като Абу Мухамад ал Шимали, който е сред малцината живи основатели на групировката и досега отговаряше за интегрирането на чуждестранни доброволци. Вашингтон вече обяви награда от 5 милиона долара за главата на Шимали.
Друг пример за това колко много зависи “Ислямска държава” от основателите си е Абу Али ал Анбари, който се взриви при нападение на американски спецчасти край сирийско-иракската граница през март. Анбари беше натоварен с изключително важната задача да движи финансовите операции на групировката.
Ликвидирането на старата гвардия без съмнение изправя “Ислямска държава” до стената. Въпросът сега е доколко старите лидери са съумели да изградят структура, която да оцелее и без тях. Смяната на властта към доскоро по-нисшестоящи вече е налице и този преход неизменно ще доведе до сериозни трусове.
Не може да се каже доколко новите лица ще следват идеологията на предишните ръководители и дали въобще ще могат да обединят разнородната група джихадисти, в която се превърна “Ислямска държава”. Разбира се, не е изключено свежата кръв да превърне групировката в по-мощна и по-нагодена към постоянно променящата се ситуация в региона организация.
Почти 2 години след началото на поведената от Съединените щати операция за отслабване и пълно унищожение на “Ислямска държава” групировката все още държи 50% от териториите, които имаше преди международната офанзива. В това число ключови градове като Мосул и Ракка.
Дали екстремистите ще успеят да задържат оставащата половина, зависи от новите лидери и способността им да обединят бойците, както го правеха старите водачи.
Ако успеят, светът трябва да се подготви за много, много дълга битка.
Последвайте ни
0 Коментара: