От 1 септември Гърция увеличава почти двойно - до 800 000 евро, минималната сума за инвестиране в имоти в Атина, северните и южните предградия на столицата и общините Солун, Миконос и Санторини, както и на острови с население над 3100 души. А в други области инвестицията скача от 250 000 на 400 000 евро.

Става въпрос за програмата “златна виза”, която Гърция стартира през 2013 г., по време на продължилата десетилетие финансова криза в страната. Целта на програмата бе да се влеят свежи пари в страната по време на срива на жилищния пазар, пише "Труд".

Инвестицията “златна виза” позволява на граждани от трети страни (извън Европейския съюз), които купят имоти в Гърция, да станат временно пребиваващи в страна членка на ЕС.

Първоначално с инвестиция в недвижима собственост на стойност 250 000 евро можеше да се получи петгодишно разрешение за пребиваване в Гърция, което пък позволяваше получаване на гражданство след седем години.

До 2023 г. Гърция предлагаше една от най-привлекателните схеми за “златна виза” в ЕС с минимален праг за инвестиции от 250 000 евро, което обаче доведе до сериозен недостиг на имоти на пазара, както и до повишаване на цените, което пък направи жилищата все по-недостъпни за обикновените граждани.

През второто тримесечие на 2024 г. - от април до юни, цената на квадратен метър в Пирея например удари 2471 евро, докато в южните крайбрежни предградия на Атина средната стойност достига 3750 евро на квадратен метър.

Тези промени са сред причините за новите изисквания към кандидатите за “златна виза”, които Атина въвежда от идния месец. Желаещите да получат такава виза вече ще трябва да купят имот с площ от най-малко 120 квадратни метра.

В районите, които са магнит за чуждестранни инвеститори - като северния и южния сектор на Атика, централната част на Солун, островите Миконос, Санторини, прагът на “златна виза” ще бъде увеличен до 800 000 евро минимална стойност на имота (от 500 000 евро днес). В региони, където няма значително търсене на инвестиции в недвижими собственост, ограничението ще остане 250 000 евро.

Най-активни инвеститори са китайци, араби и турци.

Придобиването на имот позволява на чуждестранните инвеститори не само да получат петгодишно разрешение за пребиваване, но и им осигурява значителна възвръщаемост на инвестициите - около 4% годишно.