Хърватия опитва да се съвземе от земетресението, отнело живота на 7 души. Десетки вторични трусове, безсънно денонощие и хора по улиците. Издирването на затрупани и евакуацията продължиха цяла нощ.

Паркингът на един от големите магазини до град Сисак, който също пострада от труса, е пълен с автомобили, в които хората спят. Магазините са затворени, всички провизии се осигуряват от доброволци от Червения кръст. Хората избират всяко възможно свободно пространство на паркинги и поляни, за да може да спят някъде през нощта и да са далече от сгради.

Вече денонощие армията и доброволци разчистват разрушенията, а Петриня се готви за поредна безсънна нощ навън. Иванчица и семейството ѝ от вчера са без дом. За втори път през последните 30 години - първият през 90-те по време на конфликта в Югославия.Местната голяма таксиметрова компания също е на място и вози клиентите доброволно и безплатно всеки, който има нужда от помощ.

„Да, не влизаме у дома, защото ни е страх. Рисковано е. Рисковано е. Къщата не става за нищо“, оплака се жената.

Пандемията от COVID-19 е спасила децата в града, защото сградата била празна при труса, разказва треньорът по тенис Дамир Божичевич. „4-5 метра ме хвърляше из стаята. Не можех да се държа на краката си. В 6 сутринта имаше вторичен трус и по улицата се виждаха вълни от по 40 см“, разказа Дамир Божичевич.

Българката Христина Янкова има дом в опустошения Петриня. Новината за труса я намира в София. Тревожи се за къщата, а екипът ни в епицентъра ѝ показва последиците върху дома ѝ. Христина Янкова се успокоява, че домът ѝ изглежда цял и се чува със съседите.

„Треперим сега, защото и децата, и внуците, и всичко е там. И не се знае какво ще стане“, каза Христина Янкова.

Днес кметът на Петриня изказа благодарност на хилядите доброволци в помощ на пострадалите, на хора от цялата страна, споделили домовете си с тях, и на всички, които без да пестят сили помагат на своите сънародници в беда.Жителите на засегнатите сгради, които предпочетоха да останат в града, чакаха да бъдат настанени във временни жилища. Един от тях е Синиша.

„На пръв поглед изглежда здрав, но блокът е прекършен отдолу, при първия етаж, и ни казаха да напуснем. Аз съм се бил в Югославската война. Видях града ни разрушен тогава, а сега отново“, разказва Синиша.

С огромни усилия и помощ от всички краища на Хърватия, 20 хилядния Петриня започна своето възстановяване. Но властите предупреждават - трябва да се построи нов град, а това ще отнеме години и стотици милиони. Прогнозата е времето да се влоши и да вали. Вече започва да вали, който се очаква да продължи цяла нощ.

Всички са единодушни, че причините за разрушенията са, че сградите са строени по стари технологии. Вижда се, че къщите с колони, монолитно строителство са здрави.