Доскоро китайският президент Си Дзинпин може да се е чувствал оправдан да влезе в "безусловно" партньорство с руския президент Владимир Путин, пише анализаторът Минсин Пей в статия за Bloomberg.

Китай успя да осигури достатъчна подкрепа за укрепване на руските военни усилия в Украйна, променяйки ситуацията на бойното поле, без явно да нарушава червените линии на САЩ и Европа срещу директните продажби на оръжие.

Той отбелязва, че последните действия на Русия заплашват да направят живота на Си много по-труден.

„Да започнем с това, че Западът не е сляп за факта, че доставките на Китай на стоки с двойна употреба са от решаващо значение за последните успехи на Русия. Без китайската подкрепа, която САЩ публично критикуват като „всеобхватни и последователни усилия, подкрепяни от ръководството, „на Путин щеше да му бъде много трудно да води война на изтощение“, пише анализаторът.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен не само повдигна въпроса директно пред Си Дзинпин в Пекин в края на април, но също така отправи слабо завоалирана заплаха за нови и по-строги санкции. Заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо повтори това предупреждение наскоро в Киев.

Той смята, че САЩ имат няколко причини да продължат тази кампания на натиск.

„Подкрепата на Китай за Русия е най-добрият аргумент, който Вашингтон може да има, за да накара европейските съюзници да предприемат по-агресивен подход към Китай. САЩ се опитват да убедят Европа да вдигне бариерите за внос на китайски електромобили и екологично чисти енергийни продукти, това помага да се подчертаят последствията за подкрепата на китайската икономика“, пише експерт.

Минсин Пей е убеден, че действията на Русия са влошили отношенията между Украйна и Китай до критична точка. Преди това украинските лидери направиха всичко възможно, за да избегнат конфронтация с Китай, може би надявайки се, че Си в крайна сметка ще принуди Путин да прекрати войната при приемливи условия.

Сега президентът Володимир Зеленски открито обвини Пекин, че действа по указания на Русия и саботира предстоящата мирна конференция в Швейцария.

„И колкото и трудна да е сегашната дипломатическа ситуация, Си може скоро да се изправи пред нова криза, която подлага на изпитание влиянието му върху Путин“, пише политологът.

Той изразява убеждението си, че войната в Украйна преминава в по-опасна фаза.

"Много ще зависи от това колко щети причиняват западните оръжия. Путин ще коригира отговора си според резултатите на място. Ако новите ракети унищожат критични съоръжения, като Керченския мост, свързващ Русия с Крим, причинят големи жертви или застрашат Русия, или поставят под заплаха последните военни постижения, Путин може дори да изпълни заплахата си да използва тактически ядрени оръжия срещу Украйна“, отбелязва анализаторът.

Той вярва, че това би било кошмар за Китай и би създало най-лошата външнополитическа криза, откакто САЩ изпратиха два самолетоносача в Тайван през 1996 г.

„В допълнение към отговора чрез увеличаване на военната помощ за Украйна, Западът вероятно ще се опита да накаже Китай чрез налагане на видове санкции, които той досега отказваше, като поставяне на една или две малки или средни китайски банки в черен списък и допълнително затягане на контрола върху износа .

Китай може да се сблъска с колективния гняв и на САЩ, и на Европа. Най-лошото е, че Китай няма реална способност да се защити от последствията. Си може да се опита да притисне Путин да не натиска ядрения бутон. Но в крайна сметка руският лидер знае, че Китай не може да направи нищо, за да го спре“, пише той.

Според него предишната увереност на Си започва да изглежда неуместна, а потенциалът на приятелството му с Путин е по-ограничен, отколкото може да изглежда на пръв поглед.

Превод и редакция: БЛИЦ