Богата или бедна страна е Русия?
Свръхдържава, богата на ресурси
Икономисти посочват, че такова уповаване на въглеводородите е опасно и поставя руската икономика в зависимост от цените на петрола. Според тях трябва да се намалява зависимостта на икономиката от цените на природните ресурси.
Излизане от рецесия
Мащабният спад на цените на петрола през периода 2014-2016 г. (от $111 до $32 за барел), наред с въвеждането на санкциите осезателно удариха по руската икономика. През 2015 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на Русия намаля с 2,8%, през 2016 г. цените на петрола се стабилизираха и понижението забави темпа, достигайки 0,6%, според оценка на Руската статистическа служба ("Росстат"). През 2016 г. БВП на Русия, според паритета на покупателната способност, достигна $3,75 трилиона, а това е трето място в света. Според прогнози на консултантската агенция ПрайсуотърхаусКупърс (PricewaterhouseCoopers) Русия ще запази това място и след 33 години – към 2050 година. БВП на човек от населението, според данни на Световната банка, през 2015 г. е бил $9054, а това е 66 място в света.
Експертите икономисти, анкетирани от "Интерфакс", посочват, че Русия постепенно излиза от рецесия (спад на икономиката) и преминава към стагнация. При все това засега руснаците обедняват: през 2016 г. техните реални доходи са спаднали с 5,9% в сравнение с предходната година.
През 2016 г. средната заплата на руснаците е била около 36 000 руб. ($620 по курса през февруари 2017 г). Като сравнява средната заплата в Русия с други страни, изданието "Делови живот" ("Деловая жизнь") отбелязва, че руснаците печелят по-малко, отколкото хората в Западна Европа, но повече от всички жители на бившия СССР.
Държава на неравенството
Да се говори за това дали руснаците са богати или не, е трудно, тъй като голяма част от богатството е съсредоточена в ръцете на много малка част от населението. Според оценка на Креди Сюис глобъл уелт рипорт (Credit Suisse Global Wealth Report) за 2016-а 1% от населението на Русия държи в ръцете си 74,5% от националното богатство. Според данни на класацията на "Форбс" (Forbes) за 2016-а в Русия има 77 доларови милиардери. Броят им намалява: през 2015-та те са били 88.
"През последните години неравенството намалява, според данни на "Росстат", но то продължава да бъде достатъчно голямо в сравнение с други страни, коментира Елена Гришина, началник на лабораторията за изследвания на пенсионните системи и финансови и застрахователи прогнози в социалната сфера в Института по социален анализ и прогнозиране на Руската академия за народно стопанство и държавна служба (РАНХиГС).
Богатството и бедността са относителни
Според статистиката на "Росстат" за бедни в Русия се смятат 20,3 млн. души (13,9% от населението). Това са хората, чийто месечен доход е под жизнения минимум (сега той е 9889 рубли или $167). При все това, въпреки запазващата се рецесия и високото равнище на неравенство, не си струва да се преувеличава равнището на бедност в Русия, отбелязва Тим Уорстол, икономист и наблюдател на "Форбс".
Като анализира статия на "Интернешънъл бизнес таймс" (International Business Times), където погрешно се посочва, че руснаците харчат за храна половината от месечния си доход (в действителност цифрата е около 11-12%), Уорстол пише: "Ако руснаците харчеха по 50% от общите си доходи за храна, трябваше да очакваме, че са толкова бедни, колкото и бангладешците и такива като тях, а това просто не е вярно, нито е близо до истината".
Източник: Руски дневник
Последвайте ни
0 Коментара: