През последните дни срещу британския премиер Борис Джонсън се сипят куп обвинения. Най-безобидното от тях: че докато е бил кмет на Лондон, е осигурил обществени пари за фирма на своя любовница, пише "Дойче Веле".

През последните дни Борис Джонсън за пореден път се опита да убеди британците, че след Брекзит всичко щяло да тръгне едва ли не по мед и масло. На партийния онгрес на торите той обеща, че в здравеопазването, дигиталната и пътната инфраструктура и вътрешната сигурност ще бъдат инвестирани огромни суми. А на британците тези области им лежат на сърцето.

Няколко скандала хвърлят обаче тежка сянка върху партийния конгрес, който Борис Джонсън искаше да превърне в свой личен успех, посочва германската обществено-правна телевизия ARD. Не една, а цели три афери са надвиснали като черни облаци над главата на британския премиер.

И не се знае дали няма да се появят и нови. Най-безобидната от всички е тази: докато е бил кмет на Лондон, Борис Джонсън е съдействал на своя близка приятелка да получи субсидии, посочва "Франкфуртер алгемайне цайтунг" (ФАЦ).

По информация на "Сънди таймс" американката Дженифър Аркури, която е основателка на стартъп компания, е получила навремето 13 000 евро от общината. Освен това тя е придружавала Борис Джонсън по време на три пътувания в чужбина като част от бизнес делегациите на лондонския кмет. Днес нейният институт за киберсигурност Hacker House, базиран в Лондон, продължава да получава субсидии - през 2019 са ѝ преведени 100 000 лири от Министерството на културата, медиите и спорта.

Британските медии нарекоха тази афера "скандалът БоДжен": Джонсън и Аркури са били не просто приятели - двамата са имали любовна връзка. Самата Аркури, която е бивш фотомодел, била доверила това на свои приятелки, уточнява "Сънди таймс".

В основата на втория скандал около британския премиер стои журналистката Шарлот Едуардс. Тя твърди, че на една официална вечеря през 1999 е била опипвана по бедрото от Борис Джонсън, който по онова време бил главен редактор на списание Spectators, за което тя работела.

Едуардс веднага се оплакала на дамата, която седяла на масата на Джонсън въпросната вечер, а тя отвърнала: "Господи, той стори същото и с мен". Самият Джонсън отхвърли обвиненията и изтъкна, че не отговарят на истината.

Третото обвинение срещу британския премиер досега изглеждаше по-скоро като заговорническа теория. Нещата обаче загрубяха, след като бившият финансов министър Филип Хамънд взе отношение по темата: в авторска статия той твърди, че Борис Джонсън е подкрепян от спекуланти, заложили милиарди на твърдия Брекзит. "И има само един резултат, който ги устройва: един Crash-Out-No-Deal-Brexit, който ще разклати британската валута и ще засили инфлацията", твърди той.

Преди няколко дни подобни твърдения се чуха и от сестрата на премиера - Рейчъл Джонсън, която тази година се кандидатира за евродепутат от листите на проевропейската британска партия Change UK.

Тази тема няма да бъде забравена така лесно, коментира на свой ред обвиненията срещу Борис Джонсън кореспондентът на германската обществено-правна телевизия ARD в Манчестър Йенс-Петер Маркварт. Още по-смела прогноза прави "Шпигел онлайн". Обвиненията срещу Джонсън, които засега остават недоказани, имат заряда да го свалят от поста, пише изданието.