Бившият британски външен министър твърди, че ще бъде напълно "изумен", ако страната не успее да използва 39 милиарда паунда, оставяйки в законопроекта за Брекзит да има специален инструмент за договаряне. Борис Джонсън каза още, че Великобритания не може да остане обвързана с правилата на ЕС.

Говорейки днес в завода на JCB в Стафордшир, Джонсън отрече, че става въпрос за национализъм, но демокрацията твърди, че е "още по-космополитна от JCB".

Той каза: "Аз не съм националист както твърдите, но ако кажете, че съм ксенофоб или някой, който обезсмисля други страни и култури, абсолютно не сте далеч от истината. Наричам се Борис. Моите предци идват от всякакви краища и места, които дори аз не знам. Но ето един завод на JCB, в който работят хора от цял ​​свят. Всъщност вероятно съм по-космополитен от JCB."

В трудната реч той също отказа да подкрепи Тереза ​​Май за предложената от ЕС сделка.

"Това не е избор, който искам да имам. Има причини да се страхувам, че сделката, която се предлага, е по-лоша за Обединеното кралство", смята той.

"Ние излизаме от ЕС, но при тези предложения все още ще бъдем управлявани от страните членки. Не искам да се сблъсквам с този избор, мисля, че това към което трябва да се стремим, е този чист, глобален Brexit, който аз лично препоръчвам", допълва Джонсън.

Експерти намират речта на бившият външен министър за доста амбициозна и откриват друг смисъл зад думите му.

Смята се, че г-н Джонсън следи изкъсо всичко, което се случва в британския парламент и изчаква подходящия момент, за да започне предизборна кампания и да поеме властта. Той смята, че удължаването на чл. 50 за сделката би било грешка, тъй като политиците ще загубят уважението на избирателите.

"Това ще подкопае доверието в политиката. Най-добрият начин за напредък засега е просто да запазим единственото хубаво от това споразумение. Трябва да се съгласим от всички страни, че не трябва да има твърда граница и трябва да вземем предвид ирландската предпазна мярка. Трябва да удържаме поне половината от тези 39 милиарда паунда до приключване на сделката. Този път, ако го имаме предвид и сме твърдо решени и го направим ясно, това е нашата най-добра и окончателна оферта. Бих бил напълно изумен, ако не можем да постигнем споразумение по тези условия", казва Джонсън и допълва, че е „бесен“, че правителството на Обединеното кралство смята да се съгласи да остане без право на глас в сделките на ЕС, които засягат Великобритания. 

Той заяви, че сега е моментът да се върнат назад и да договорят по-добри условия. 

„Сега е моментът да се върнем в Брюксел и да поискаме реална промяна. Този път трябва да го имаме предвид, за да може Великобритания да излезе едностранно", продължи Джонсън.

Превод: БЛИЦ