Британски генерал стана главен съветник на Сирски

От Генералния щаб посочват, че в съвета са включени високопоставени военни експерти от страни партньори, сред които генерал-лейтенант Павел Мацко, бивш заместник-началник на Генщаба на въоръжените сили на Словакия

https://blitz.bg/voinite/britanski-general-stana-glaven-savetnik-na-sirski_news1148224.html Blitz.bg

Новосформираният Военен експертен съвет ARES към главнокомандващия на ВСУ Александър Сирски ще бъде оглавен от бившия заместник върховен главнокомандващ на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа Ричард Ширеф. Това съобщиха от Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна за УНИАН.

Отбелязва се, че британският генерал Ширеф става и главен чуждестранен военен съветник на Сирски. По време на среща между двамата Сирски е информирал Ширеф за оперативната ситуация на фронта, приложението на нови тактики и видове въоръжения.

Обсъдени са били и насоките за по-нататъшната работа на съвета ARES (Allied Reform and Expert Support).

От Генералния щаб посочват, че в съвета са включени високопоставени военни експерти от страни партньори, сред които генерал-лейтенант Павел Мацко, бивш заместник-началник на Генщаба на въоръжените сили на Словакия.

Според главнокомандващия интересът към участие в съвета сред западните генерали нараства.

„Съветът ARES ще стане постоянен и ефективен канал за комуникация между ръководството на въоръжените сили на Украйна и професионалната военна общност на страните партньори.

Неговата работа ще допринесе за повишаване на качеството на управленските решения и ускоряване на институционалното развитие на ВСУ чрез внедряване на международен опит“, заяви Сирски.

Той подчерта, че Украйна е готова да сподели своя боен опит с армиите на партньорите си. „Ние имаме уникален боен опит – опит от най-мащабната и технологична война на XXI век“, изтъкна главнокомандващият.

Сирски допълни, че Ширеф вече е започнал практическата работа в съвета и е очертал конкретни насоки на дейност, по-специално в сферата на военно-стратегическия анализ.

Ричард Ширеф заемаше длъжността заместник върховен главнокомандващ на ОВС на НАТО в Европа между 2011 и 2014 г. – втората по значимост военна длъжност в Алианса.

Той е автор на книгата „2017: Война с Русия“, в която много преди пълномащабното нахлуване предупреждаваше западните правителства за агресивните намерения на Москва.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
лаб
преди 1 месец

И как иначе? На всички отдавна е ясно, че Великобритания воюва с руснаците , използвайки украински ръце. Не е редно, ако никой не е воювал с Русия отдавна.

Откажи