Буферна зона във Виницка област: ДГСУ разкри има ли Русия възможности за това

Кремъл многократно е декларирала желанието си да създаде буферни зони или зони за контрол в Черниговска, Сумска и Харковска област по протежение на границата с Украйна

https://blitz.bg/voinite/buferna-zona-vav-vinicka-oblast-dgsu-razkri-ima-li-rusiya-vazmozhnosti-za-tova_news1146048.html Blitz.bg

Русия би искала да създаде буферни зони по протежение на границата с Украйна, но не разполага със сили и средства за това. Това заяви в ефира на „Ранок.LIVE“ говорителят на Държавната гранична служба на Украйна (ДГСУ) Андрий Демченко.

По негови думи Русия многократно е декларирала желанието си да създаде буферни зони или зони за контрол в Черниговска, Сумска и Харковска област по протежение на границата с Украйна, но не постига успех. Демченко добави, че в момента се говори и за Виницка област.

„Но ако става въпрос за границата с Молдова в Приднестровския сегмент, това също е един от онези участъци, които представляват заплаха за нас“, подчерта Демченко.

Представителят на ДГСУ допълни, че фактически от 2022 г. както границата с РФ, така и тази с Беларус, а също и Приднестровският сегмент от границата с Молдова, са направления, на които Украйна обръща голямо внимание, тъй като е имало определени опити за дестабилизация на ситуацията.

„Към момента обаче врагът не разполага със сили там, за да успее да създаде нещо. В плановете на Кремъл обаче влиза създаването на своеобразна буферна зона в този участък“, каза говорителят на граничната служба.

Демченко отбелязва, че врагът би искал да създаде определена буферна зона в Приднестровието, за да оказва натиск по границата с Виницка област. Той добави, че към днешна дата не се наблюдава придвижване на техника или личен състав в този участък на границата.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай